W ostatnich latach popularność filozofii „eko” ciągle rośnie. Eko-żywność, eko-sklepy, eko-kosmetyki. „Eko” kojarzymy z wyższą jakością, luksusem i modą. A co z ekoturystyką? Czy istnieje takie pojęcie jak ekologiczne podróżowanie? Ekoturystyka, czyli turystyka odpowiedzialna, to prąd, któremu warto się przyjrzeć. Sprawdź zatem jak podróżować ekologicznie i nie szkodzić środowisku.

Przed podróżą

Ekoturystyka zaczyna się jeszcze zanim wyruszysz w zaplanowaną podróż! Już pakując się na wymarzoną wyprawę możesz pomyśleć o środowisku. Przede wszystkim pakuj się mądrze. Ważne jest, aby bagaż był możliwie najlżejszy. Im lżejszy bagaż, tym lżejszy samolot, co z kolei prowadzi do mniejszego zużycia benzyny i mniejszej emisji spalin. Z lżejszą walizką i Tobie będzie lżej! Jak pakować się z głową? Przeczytaj nasz wpis Aplikacje ułatwiające pakowanie, żeby dowiedzieć się więcej.

Przed samym wyjściem z domu nie zapomnij zgasić świateł we wszystkich pomieszczeniach oraz wyjąć wtyczek z gniazdek. Wyłącz także ogrzewanie. Zaoszczędzisz wtedy naprawdę sporo energii.

Jak podróżować ekologicznie - pakuj się z głową

Jak podróżować ekologicznie – pakuj się z głową

No to w drogę

No dobrze, walizka spakowana, ale jaki środek transportu wybrać? Jeśli jest to możliwe wybierz podróż pociągiem. To najbardziej przyjazny środowisku eko-środek transportu oraz niemała frajda dla najmłodszych turystów.

A czym poruszać się na miejscu? Skorzystaj z wypożyczalni rowerów. Pedałując po lokalnych drogach możesz przypadkiem odkryć niesamowite, niedostępne dla ruchu samochodowego miejsca. To zdecydowanie także najzdrowsze eko-rozwiązanie.

Zwiedzając miasto poruszaj się po nim pieszo, rowerem lub komunikacją miejską.

Jak podróżować ekologicznie - zwiedzaj przemieszczając się rowerem

Jak podróżować ekologicznie – zwiedzaj przemieszczając się rowerem

Jak zachowywać się na miejscu?

Turystyka odpowiedzialna nie kończy się jednak na środkach komunikacji. Także w czasie wyjazdu możesz pomóc przyrodzie. Wiele hoteli wprowadziło politykę przyjazną środowisku naturalnemu. Ręczniki zabierane są do prania tylko, jeśli wcześniej położysz je na podłodze. Powieszony na haczyku będzie znakiem, że chcesz jeszcze z niego korzystać. Dzięki temu hotel nie będzie musiał codziennie prać ręczników, co z kolei wiąże się z dużo mniejszym zużyciem wody, która w wielu turystycznych miejscach jest w deficycie.

Spacerując po mieście, szlaku turystycznym lub zwiedzając niezwykłe zabytki pamiętaj o jednej bardzo ważnej zasadzie: Nie śmieć! Choć to hasło wydaje się oczywiste, problem śmieci w miejscach publicznych czy na turystycznych szlakach wciąż jest aktualny. Nie zanieczyszczaj środowiska pustymi butelkami i papierkami. Śmieci najlepiej zabierz ze sobą i wyrzuć w mieście.

Zanim kupisz pamiątki z podróży upewnij się, że są to produkty z legalnego źródła, które nie przyczyniają się do niszczenia przyrody. Nie kupuj kości słoniowej czy koralowców, a zamiast chińskich podróbek wybierz towary lokalnych rzemieślników.

Jak podróżować ekologicznie - kupuj pamiątki od lokalnych rzemieślników

Jak podróżować ekologicznie – kupuj pamiątki od lokalnych rzemieślników

Chcesz wiedzieć, czego nie należy kupować i przywozić w formie pamiątki z podróży? Przeczytaj nasz wpis 4 rzeczy, których nie należy przywozić z wakacji, aby nie przysporzyć sobie problemów na granicy!

Turystyka odpowiedzialna to przede wszystkim świadome i rozsądne podróżowanie. Pamiętaj o otaczającym nas środowisku i postaraj się działać na jego korzyść. Zamiast samochodowej wycieczki wybierz rower, zamiast tanich pamiątek – prace miejscowych artystów. Bądź eko także na wakacjach!


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

7 sposobów jak oszczędzić na wakacjach za granicą

17 trików jak nie przytyć na wakacjach

7 wskazówek jak uniknąć stresu przed wyjazdem na wakacje

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert

i cen wczasów.