Gigantyczna masa śmieci, znaleziona u wybrzeży wyspy Roatan na Morzu Karaibskim, to szokujące i dające do myślenia znalezisko. Na przestrzeni kilku kilometrów powierzchnia wody pokryta jest odpadkami składającymi się w większości z produktów codziennego użytku wykonanych tworzyw sztucznych. Materiał ten jest śmiertelnym zagrożeniem nie tylko dla zwierząt morskich, ale także dla całego ekosystemu! Zobacz na własne oczy to morze plastiku na Karaibach. Najwyższy czas stać się świadomym konsumentem i turystą!

To przygnębiające odkrycie, którego dokonała ekipa nurków wraz z fotografem Caroline Power, jest w dużej mierze skutkiem nieświadomości oraz nadmiernego konsumpcjonizmu ludzi. Na zdjęciach, wykonanych w czasie wyprawy w okolice wyspy Roatan największej z wysp archipelagu Bahia, widoczne są ogromne ilości plastikowych butelek, sztućców, styropianowych talerzy, szczoteczek do zębów, jednorazowych torebek, a nawet stringi!

Skąd to morze plastiku na Karaibach?

Naukowcy tłumaczą, że jedną z przyczyn pojawienia się w tym miejscu tak dużej ilości śmieci są prawdopodobnie huragany Irma i Maria, które we wrześniu nawiedziły Karaiby. Nikt nie spodziewał się jednak, że przedmioty codziennego użytku mogą mieć wpływ na taką dewastację krajobrazu w pobliżu tej przepięknej wyspy, sąsiadującej z największą rafą koralową na Morzu Karaibskim.

Caroline Power, która udokumentowała to morze plastiku na Karaibach, opublikowała zdjęcia na swoim koncie na Facebooku. Chce w ten sposób zwiększyć świadomość ludzi, którzy na co dzień korzystają z produktów wykonanych z tworzywa sztucznego, a także pokazać im, do czego się nieświadomie przyczyniają. Caroline Power zamieściła w poście ze zdjęciami także ważny apel, w którym namawia wszystkich do idei recyklingu i segregowania odpadów.

Jest to bardzo ważna idea, gdyż statystyki są zatrważające. Co roku do mórz i oceanów wyrzucanych lub wypłukiwanych jest ponad osiem milionów ton plastiku! Materiał ten zalega w zbiornikach wodnych potem setki lat, gdyż nie ulega on pełnemu rozkładowi, a rozpada się na niewielkie cząstki, które przenikają do naszego łańcucha pokarmowego. Nikt nie wie jakie skutki ten proceder będzie miał w przyszłości na życie zarówno zwierząt, jak i ludzi.


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

Jak podróżować ekologicznie?

First Minute 2018 – porównanie ofert wiodących touroperatorów

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert

i cen wczasów.