Wyobraź sobie sytuację: wyjeżdżasz na długo wyczekiwane wakacje i chcesz po prostu wypocząć. Nie robiąc w Twoim mniemaniu nic złego, dostajesz wysoki mandat albo, co gorsza trafiasz do aresztu! Niezbyt wesoły scenariusz, prawda? Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto poznać przepisy obowiązujące w różnych zakątkach świata. Ich treść często z jednej strony śmieszy i zaskakuje, a z drugiej przeraża. Zobacz, czego lepiej nie robić na wakacjach!

Francja

We Francji już od ponad stu lat (od 1910 roku) istnieje prawo zakazujące całowania się na peronach kolejowych. Wszystko to za sprawą czule żegnających się par, które nie mogąc się od siebie oderwać,  przyczyniały się do częstych opóźnień pociągów. Lepiej uważaj, słodki pocałunek może Cię niestety słono kosztować…

Czego lepiej nie robić na wakacjach - nie całuj się na peronie

Czego lepiej nie robić na wakacjach – nie całuj się na peronie (photo by Michał Parzuchowski on Unsplash)

Wielka Brytania

Pamiętaj, żeby wysyłając list lub kartkę z wakacji, bardzo uważać. Naklejenie znaczka z wizerunkiem Królowej do góry nogami jest surowo zabronione, uważane jest wręcz za zdradę stanu!

USA

W USA bardzo restrykcyjnie egzekwuje sie przepisy dotyczące zakazu spożywania alkoholu przez osoby, które nie ukończyły 21. roku życia, a także picia w miejscach publicznych. Mandat można dostać nawet za przenoszenie alkoholu, np. w torbie na zakupy. Absurdem jest jednak to, że kasjer, który nie ukończył 21. roku życia, nie może nawet sprzedać alkoholu klientowi! Co w takim przypadku? Samoobsługa! Klient sam skanuje i wkłada do torby napoje alkoholowe.

Czego lepiej nie robić na wakacjach - nie pij w miejscach publicznych

Czego lepiej nie robić na wakacjach – nie pij w miejscach publicznych (photo by Adam Wilson on Unsplash)

Singapur

W 1992 roku w Singapurze wprowadzono zakaz produkcji i sprzedaży… gumy do żucia! Według obowiązującego tam prawa nie wolno jej nawet wwozić do kraju! Pamiętaj, że nie zastosowanie się do tych regulacji może Cię naprawdę słono kosztować! Mandat może opiewać nawet na kwotę 150 euro!

Zakaz wydaje się być absurdalny, ma jednak też swoje zalety. Na terenie miasta nie znajdziesz ani jednej gumy do żucia, która szpeciłaby krajobraz. W ramach rekompensaty, na terenie Singapuru, wszędzie dostępne są darmowe miętówki!

Czego lepiej nie robić na wakacjach - nie żuj gumy

Czego lepiej nie robić na wakacjach – nie żuj gumy (photo by David Streit on Unsplash)

Rosja

Zastanawiasz się, za co możesz otrzymać naprawdę dotkliwy mandat na terenie Rosji? Otóż tu na cenzurowanym są brudne samochody! Policjanci skrupulatnie kontrolują pojazdy poruszające się po Moskwie i pilnują, aby do miasta nie wjechał żaden o wątpliwej czystości. Uwagę zwracają zwłaszcza na przednią szybę oraz tablice rejestracyjne. Jeśli nie zadbasz odpowiednio o swój pojazd, możesz dostać mandat o wysokości nawet 200 euro!

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zapewne wiesz, że prawo w krajach arabskich jest dość restrykcyjne, dlatego lepiej trzymać się panujących tam zasad. Pamiętaj, że na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie należy całować się w miejscach publicznych. Za zbytnie czułości w miejscu publicznym możesz trafić nawet do więzienia! Niedozwolone jest także palenie e-papierosów! Jeśli będziesz próbował wwieźć je do kraju w bagażu podręcznym, zostaną one niezwłocznie skonfiskowane.

Czego lepiej nie robić na wakacjach - nie całuj się w miejscach publicznychCzego lepiej nie robić na wakacjach - nie całuj się w miejscach publicznych

Czego lepiej nie robić na wakacjach – nie całuj się w miejscach publicznych (photo by Pablo Heimplatz on Unsplash)

Grecja

Grecja to kraj z długą historią oraz bogatym dziedzictwem kulturowym, w którym niemalże na każdym kroku napotkasz pozostałości z czasów starożytnych. Nikogo nie powinien więc dziwić zakaz wywozu cennych elementów Akropolu, czy pozostałości po antycznych miastach. Próba ich wywiezienia może skończyć się nocą spędzoną na komisariacie, a także wysoką grzywną.

Sri Lanka

Pamiętaj, że symbole religijne odgrywają na Sri Lance bardzo ważną rolę. Publiczne ich demonstrowanie może zostać uznawane nawet za obrazę uczuć religijnych. Przekonała się o tym pewna turystka z Wielkiej Brytanii, która podróżując po Sri Lance z tatuażem Buddy na ramieniu, została zatrzymana przez policję za „paradowanie” z ich świętością narodową. Jej zachowanie zostało uznane za nieodpowiednie i dziewczyna musiała opuścić kraj. Jeśli planujesz podróż do krajów azjatyckich, pamiętaj aby na miejscu zasłonić wszelkie tatuaże oraz symbole religijne, które mogłyby kogoś urazić.

Czego lepiej nie robić na wakacjach - nie demonstruj symboli religijnych

Czego lepiej nie robić na wakacjach – nie demonstruj symboli religijnych (photo by Sam Austin on Unsplash)

Włochy

Italia to kraj pełen dziwnych zakazów!

Przykładowo w kurorcie Eraclea zakazane jest budowanie zamków z piasku, gdyż może to być niebezpieczne i uciążliwe dla innych plażowiczów.

Innym przykładem jest Rzym, w którym nie można spożywać posiłków w bezpośredniej bliskości schodów Hiszpańskich oraz innych zabytków. Przepis ten ma chronić cenne pomniki kultury przed zabrudzeniem. Z tego też powodu w porze lunchowej schody opryskiwane są wodą, tak aby zniechęcić potencjalnych piknikowiczów. Zabronione są także kąpiele, a nawet samo moczenie nóg w fontannach, za które turyści notorycznie dostają mandaty o wysokości nawet 130 euro!

Na Capri z kolei nie można paradować w strojach kąpielowych oraz chodzić w drewniakach, które ponoć wywołują nadmierny hałas. Możesz za to otrzymać mandat o wysokości 50 euro.

Na południu Włoch, w miasteczku Teggiano obowiązuje zakaz gry w „piłkarzyki” oraz bilard po godzinie 22 w sezonie letnim, a w sezonie zimowym już od godziny 20.

W Wenecji lepiej nie próbuj dokarmiać gołębi. Ptaki te są w tym mieście na cenzurowanym, ze względu ich odchody, które stanowią zagrożenie dla cennych zabytków.

Warto wiedzieć, że w słonecznej Italii obowiązuje całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych. Za jego złamanie możesz dostać bardzo wysoki mandat, od 250 do nawet 500 euro, jeśli w pobliżu znajdowała się kobieta w ciąży!

Niemcy

Budowanie zamków z piasku możne sprawić wiele frajdy, jednak podobnie jak we Włoszech, tak i na niemieckich plażach jest to zabronione. Niewielkie budowle dozwolone są na plażach w okolicy wyspy Rugia oraz Fehmarn, jednak tak czy siak wieczorem zostają zrównane z ziemią. Całkowity zakaz budowania zamków z piasku obowiązuje na wyspie Sylt, gdzie rzekomo przeszkadzają one dobijającym do brzegu łodziom.

Czego lepiej nie robić na wakacjach - nie buduj zamków z piasku

Czego lepiej nie robić na wakacjach – nie buduj zamków z piasku (photo by Michael Baird on Unsplash)


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

First Minute 2018 – porównanie ofert wiodących touroperatorów

7 wskazówek jak uniknąć stresu przed wyjazdem na wakacje

Nieudane wakacje? Czy warto złożyć reklamację?

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert

i cen wczasów.