Czy masz czasem wątpliwości dotyczące procedur obowiązujących na pokładzie samolotu? Niektóre z nich nie zawsze są zrozumiałe, jeśli nie wiesz co się za nimi kryje! Poznaj z nami 5 faktów na temat podróżowania samolotem, o których nie miałeś wcześniej pojęcia!

Poznaj 5 faktów na temat podróżowania samolotem

Poznaj 5 faktów na temat podróżowania samolotem

1. Dlaczego w samolocie jest zimno?

Czy Ty też należysz do pasażerów, którzy uskarżają się na zbyt niskie temperatury panujące na pokładzie? To częste uczucie chłodu może być spowodowane między innymi brakiem ruchu lub słabszym krążeniem krwi, istnieje jednak jeszcze jedno wyjaśnienie tego zjawiska!

Temperatura na pokładzie jest obniżana celowo przez załogę samolotu ze względów zdrowotnych. Warto wiedzieć, że wysokie ciśnienie oraz temperatura, jakie panują na pokładzie mogą być przyczyną złego samopoczucia, a nawet omdleń. Niższa temperatura ustawiana przez załogę ma za zadanie zapobiec niedotlenieniom wynikającym z wysokiego ciśnienia i temperatury, których nie doświadczamy na co dzień poza pokładem samolotu. Dlatego też warto odpowiednio przygotować się do lotu i zaopatrzyć w dodatkową bluzę lub sweter albo poprosić obsługę pokładową o koc lub coś ciepłego do picia.

2. Dlaczego w czasie startu i lądowania światło jest gaszone?

Być może w czasie swoich podróży samolotem zauważyłeś, że w czasie startu oraz lądowania w godzinach nocnych i wieczornych światło na pokładzie samolotu zostaje zgaszone? Ta procedura stosowana jest ze względów bezpieczeństwa i ma za zadanie dopasowanie warunków na pokładzie do warunków otoczenia. W ten sposób wzrok pilotów i pasażerów przyzwyczaja się do ciemności panującej na zewnątrz. Dzięki temu zdolność reakcji zarówno załogi jak i pasażerów staje się lepsza, a co za tym idzie wszyscy są lepiej przygotowani na ewentualną ewakuację. Ta szybka zdolność reakcji jest szczególnie ważna właśnie w momencie startu oraz lądowania, ponieważ to te dwa etapy podróży samolotem uważane są za potencjalnie najniebezpieczniejsze.

3. Kiedy i dlaczego okna w samolocie muszą być odsłonięte?

W trakcie startu i lądowania istotny element stanowią również rolety w oknach, które w tym czasie bezwzględnie powinny być podniesione. Również w tym przypadku kluczową rolę odgrywają względy bezpieczeństwa. Odsłonięte okna mają umożliwić członkom załogi ocenienie sytuacji panującej na zewnątrz oraz skali ewentualnego niebezpieczeństwa w przypadku sytuacji kryzysowej.

4. Gdzie śpią piloci i załoga pokładowa?

Na pewno nie raz w czasie lotu zdarzyło Ci się uciąć sobie małą drzemkę albo może nawet przespać całą podróż! Szczególnie w trakcie długich, wielogodzinnych lotów trudno odmówić sobie odrobiny snu. Czy w takim razie również piloci mogą liczyć na drzemkę w trakcie lotu? Otóż tak!

Na pokładach dużych samolotów znajdują się specjalne pomieszczenia przeznaczone do spania właśnie dla nich. Znajdują się one bezpośrednio przy kokpicie lub z przodu nad pokładem. Są to niskie pomieszczenia wyposażone w jedną lub dwie prycze, do których piloci dostają się za pomocą niewielkiej drabinki.

Warto jednak wiedzieć, że piloci mogą pozwolić sobie na sen tylko w czasie długich lotów, zazwyczaj tych trwających więcej niż 10 godzin. Podczas takich wielogodzinnych podróży na pokładzie obecnych jest trzech pilotów. W czasie startu i lądowania każdy z nich musi być obecny w kokpicie. W pozostałym czasie każdy z pilotów może się zdrzemnąć. Kiedy jeden z nich uda się na spoczynek pozostali dwaj muszą pozostać jednak za sterami. Piloci dysponują czasem na sen dzieląc go po równo między siebie.

5 faktów na temat podróżowania samolotem - gdzie śpi załoga

5 faktów na temat podróżowania samolotem – gdzie śpi załoga?

Na odrobinę snu może pozwolić sobie także pozostała część załogi. Jednak są ku temu przeznaczone inne pomieszczenia, których położenie uzależnione jest od rodzaju samolotu. Najczęściej znajdują się one z tyłu, po środku nad pokładem z pasażerami oraz pod lukiem bagażowym. Zazwyczaj są to 6-10 osobowe pomieszczenia z łóżkami piętrowymi.

5. Czemu tak naprawdę ma służyć powitanie na pokładzie?

Wsiadając na pokład samolotu każdy z pasażerów zostaje serdecznie przywitany przez uśmiechnięte stewardesy. Jednak czy to miłe powitanie to jedynie element kurtuazji? Nie każdy z nas wie, że załoga pokładowa witając pasażerów bacznie się im przygląda! Stewardesy i stewardzi zwracają szczególną uwagę na pasażerów sprawiających wrażenie pijanych lub będących pod wpływem narkotyków. Tacy pasażerowie to potencjalne zagrożenie dla innych podróżujących oraz załogi samolotu! W niektórych przypadkach nietrzeźwi pasażerowie muszą pozostać na lądzie, ponieważ mogą okazać się agresywni podczas lotu i swoim zachowaniem utrudniać podróż.

Uwagę załogi przykuwają również osoby osłabione lub sprawiające wrażenie chorych. Członkowie załogi są bardziej czujni wobec pasażerów tego typu, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą oni potrzebować szczególnej opieki lub pomocy w trakcie podróży. Natomiast typem pasażera uważanego przez załogę samolotu za najbardziej pożądanego jest silny, postawny mężczyzna, który w razie niebezpieczeństwa byłby w stanie pomóc słabszym.


Znasz już 5 faktów na temat podróżowania samolotem, dlatego polecamy także inne nasze wpisy dotyczące tej formy transportu:

Bagaż podręczny: co można zabrać do samolotu?

Samolotem z dziećmi – zasady popularnych linii lotniczych

Zagubiony bagaż – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert

i cen wczasów.