Suto zastawiony szwedzki stół, wykwintne dania serwowane w restauracjach, open bar czy bogata oferta rekreacyjno – sportowa to tylko kilka korzyści płynących z oferty „wczasy all inclusive”. Rezerwując wakacje zakładasz, że nie poniesiesz już żadnych dodatkowych kosztów, a aIl inclusive wszędzie oznacza to samo. Niestety tak nie jest! Biura podróży i hotele stosują różne określenia tego typu oferty, tj. UAI, PAI czy AI snack, soft… Co właściwie oznaczają te wszystkie tajemnicze skróty? O tym i wielu innych ciekawostkach związanych z wczasami all inclusive dowiesz się z naszego artykułu!

Śniadanie na wczasach all inclusive

Śniadanie na wczasach all inclusive

1. Od kiedy tak naprawdę hotele oferują wczasy all inclusive?

Pierwszy klub z ofertą „wszystko w cenie” powstał już w 1950 roku na Majorce – był to Club Mediterranee. Nie miał on zbyt wiele wspólnego z dzisiejszymi hotelami z ofertą all inclusive, gdyż obiekty przypominały raczej coś w rodzaju kempingu z „ekskluzywnymi” namiotami i wspólnymi toaletami.

2. Czy kluby od samego początku były nastawione na rodziny z dziećmi?

O dziwo nie! Dawniej oferty all inclusive były skierowane przede wszystkim do singli oraz młodych par. Dzisiaj ponad 70% gości stanowią rodziny z dziećmi, 20% bezdzietne pary, a jedyne 10% to osoby podróżujące samotnie.

3. Co tak właściwie oznacza i zawiera oferta „wczasy all inclusive”?

Nie istnieją sztywne standardy określające co powinna zawierać oferta all inclusive i, jak to zazwyczaj bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Oferta ofercie nie równa! Wczasy all inclusive w każdym hotelu mogą oznaczać zupełnie co innego. Dlatego też, zanim zarezerwujesz wakacje marzeń, dowiedz się co dokładnie wchodzi w zakres pakietu!

Rozróżniamy kilka rodzajów all inclusive:

all inclusive (AI) – podstawowa oferta powinna obejmować 3 posiłki dziennie (śniadanie w formie bufetu, lunch na ciepło, kolację w formie bufetu lub a la carte), zimne napoje (woda, napoje owocowe, napoje gazowane), alkohol (piwo, wino, inne mocne alkohole), w pokoju: woda butelkowana

all inclusive soft lub light – jest to uboższa wersja AI zawierająca zazwyczaj 2 lub 3 posiłki oraz w określonych godzinach limitowane ilości napoi (woda, napoje owocowe/gazowane), oferta nie obejmuje napojów alkoholowych!

all inclusive Ultra (UAI) – poza podstawową ofertą AI zapewnia ona gościom przekąski w trakcie dnia (kawa, owoce, lody, ciasto), bezpłatny dostęp do standardowo płatnych usług (sauna/spa, room service, minibar, WiFi), nieograniczony dostęp do wszystkich restauracji na terenie hotelu oraz korzystanie z baru na plaży.

all inclusive Premium – (synonim UAI) również daje możliwość korzystania z wszystkich standardowo płatnych usług oraz z całej infrastruktury hotelowej, a ponadto zapewnia bezpłatny dostęp do usług „wyższej” jakości, tj.: markowe, importowane alkohole czy wybór dań wyższej półki (owoce morza, sushi)

total all inclusive – to z kolei najbogatsza forma oferty. Zapewnia wszystko to co UAI oraz bezpłatne korzystanie z całej infrastruktury hotelowej (spa, siłownia, fitness, sprzęt do uprawiania sportów a ponadto możliwość opieki instruktora danej dyscypliny sportowej). Dzieci objęte są całodzienną opieką animatorów w specjalnych mini klubach, gdzie organizowane są gry, zabawy, występny, animacje itp.

all inclusive 24 – jak sama nazwa wskazuje jest to oferta AI, z której można korzystać przez całą dobę!

all inclusive snack – oferta, w której w porze obiadowej/lunchowej zamiast standardowego bufetu otrzymasz przekąski, tj. pizza, kanapki.

Podsumowując, przed zakupem wycieczki zawsze dokładnie przeczytaj opis oferty „wczasy all inclusive” proponowany przez wybrany hotel!

4. Czy napiwki dla personelu są już zawarte w cenie?

Skoro „wszystko w cenie” to wszystko! Po incydencie w pewnym kubańskim hotelu, gdzie kelnerzy odmówili obsługi gości, zanim ci nie dadzą im napiwku – sąd zadecydował, że najzwyczajniej się im on nie należy.

Wczasy all inclusive - co z napiwkami dla personelu

Wczasy all inclusive – co z napiwkami dla personelu

Z założenia napiwki w hotelach z ofertą AI nie są obowiązkowe. Należy jednak pamiętać, że wynagrodzenie bagażowych, pokojówek czy kelnerów w niektórych krajach jest tak niskie, że ledwo starcza im na życie. Może warto jednak zostawić im kilka groszy, które i tak po powrocie z wakacji zalegałyby gdzieś w szufladzie? 😉

5. Od lat w zagranicznych kurortach rozbrzmiewają dokładnie te same piosenki. Która z nich jest najpopularniejsza?

Absolutny klasyk, utwór znany i lubiany przez wszystkich to… oczywiście hit francuskiej grupy disco polo Ottawan – „Hands Up (Give me your heart)”.

6. Czy można zarezerwować sobie miejsce przy basenie, poprzez pozostawianie ręcznika?

To dość powszechny problem, który niestety stał się codziennością i większość hoteli nie wie jak sobie z nim radzić. Coraz częściej można się jednak spotkać z sytuacją, kiedy to obsługa hotelowa, deponuje rzeczy pozostawione na leżakach. Tak więc… lepiej tego nie robić!

7. A propos ręczników: czy wiesz, jak powstają fantazyjnie dekoracje z ręczników na łóżkach hotelowych?

Łabędzie, pawie, małpy, żaby czy słonie to najczęściej spotykane „zwierzęta” na łóżkach hotelowych. Składanie ręczników może wydawać się kiczowate, jednak to sztuka, która swoimi korzeniami sięga japońskiej techniki origami! Jak powstaje ta wyjątkowa dekoracja? To banalnie proste, zobacz sam:

8. Czy możesz pozwać organizatora, za to że przytyłeś podczas wakacji?

Ależ oczywiście… że nie. Wydawałoby się, że to sprawa oczywista, jednak nie dla wszystkich. Pewien turysta pozwał touroperatora, u którego wykupił wczasy AI, za to, że podczas wakacji przytył ponad 2,5 kilograma! Sąd oczywiście odrzucił skargę. Wczasowicz nie dość, że z dodatkowymi kilogramami, został jeszcze obarczony kosztami sądowymi.

9. Czy musisz uczestniczyć w programach animacyjnych?

Oczywiście, że nie! Jak wiadomo są to atrakcje dodatkowe, w których nie musisz brać udziału, jeśli nie masz na to ochoty!

Obecnie na rynku jest mnóstwo ofert wczasów all inclusive, najlepsze znajdziesz oczywiście na HolidayCheck! 😊


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

Dla kogo są wakacje all inclusive?

First Minute 2018 – porównanie ofert wiodących touroperatorów

17 trików jak nie przytyć na wakacjach

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert

i cen wczasów.