Rum, cygara, salsa i… oldtimer zaparkowany nieopodal kolorowych fasad kamienic, to pierwsze skojarzenia z tym niesamowitym krajem. Podróż na Kubę to zdecydowane must have dla turystów spragnionych egzotycznego klimatu a także ciekawej historii i kultury. Jesli masz w planach podróż w te rejony, zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawieniem. Poznaj 9 rzeczy, o których warto wiedzieć przed wyjazdem na Kubę.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Kubę

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Kubę

1. Kiedy jechać na Kubę?

Najlepszy termin na wyjazd na Kubę, to okres między listopadem a końcem kwietnia. Dni są wtedy słoneczne, a temperatura powietrza idealna do zwiedzania. Odwiedzając w tym czasie Kubę, unikniesz upałów, ulewnych deszczy oraz huraganów, których spodziewać sie możesz w lipcu i sierpniu.

Jeśli w planach masz wygrzewanie się na plaży, to warto wiedzieć przed wyjazdem na Kubę, że najlepszy do tego jest okres między marcem a kwietniem. W tym terminie dni są dostatecznie długie i słoneczne, a wieczory ciepłe, w odróżnieniu od tych rześkich występujących między listopadem a lutym. Temperatura powietrza waha się wtedy pomiędzy 20 a 30 °C, wilgotność nie daje się też tak we znaki jak w miesiącach letnich.

Pamiętaj, że pod koniec kwietnia na Kubie rozpoczyna się pora deszczowa, która trwa aż do października włącznie. Odradzamy wyjazd na Kubę w takich miesiącach jak sierpień, wrzesień oraz październik, ponieważ to właśnie wtedy istnieje zwiększone ryzyko występowania huraganów.

2. Czy lecąc na Kubę potrzebuję wizy?

Jeżeli wybierasz się na Kubę w celach turystycznych, pamiętaj o załatwieniu Karty Turysty. Zrobić to możesz w Ambasadzie Republiki Kuby w Warszawie lub w wybranych biurach podróży. Jadąc na Kubę z biurem podróży, koniecznie dowiedz się czy dopełnia ono wszelkich formalności związanych z wizą. Karta Turysty pozwala Ci na 30-dniowy pobyt, jednak w razie potrzeby zawsze istnieje możliwość przedłużenia wizy turystycznej na miejscu.

Pamiętaj, że w momencie przekraczania kubańskiej granicy Twój paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy.

3. Czy przed wyjazdem na Kubę muszę się zaszczepić?

Jeśli planujesz podróż do egzotycznych krajów, pamiętaj też, aby odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. Warto wiedzieć przed wyjazdem na Kubę, że przed podróżą w tej rejon, zalecanych jest kilka podstawowych szczepień ochronnych!

W tym przypadku szczególnie wskazane są szczepienia przeciwko durowi brzusznemu, tężcowi, błonicy, polio, a także przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. W niektórych przypadkach zalecane są również szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Przed wyjazdem na Kubę najlepiej udaj się do lekarza, aby zasięgnąć bardziej szczegółowych informacji. Jeśli zadbasz o to odpowiednio wcześnie, zdążysz wykonać potrzebne szczepienia.

Aby uniknąć w czasie urlopu ewentualnych chorób, przestrzegaj restrykcyjnie zasad higieny. W czasie pobytu korzystaj najlepiej z wody butelkowanej. Pamiętaj także o częstym myciu rąk. Przed spożyciem warzyw i owoców koniecznie dokładnie je umyj przegotowaną lub butelkowaną wodą, możesz je także sparzyć wrzątkiem.

4. Jak długo trwa lot na Kubę?

Do niedawna lot z Polski na Kubę wiązał się z koniecznością międzylądowania lub z co najmniej jedną przesiadką, co znacznie wydłużało podróż. Lot z dwoma przesiadkami to nawet ponad 30 godzin spędzonych w podróży! Jednak od pewnego czasu lotnisko w Warszawie oferuje bezpośrednie loty na Kubę. Bezpośredni lot z Warszawy do Varadero zajmuje niespełna 12 godzin.

5. Czy na Kubie jest bezpiecznie?

Na Kubie uważaj przede wszystkim na kieszonkowców. Bieda doskwierająca mieszkańcom Kuby jest niestety przyczyną częstych kradzieży. W czasie beztroskiego spaceru po uliczkach kubańskich miasteczek, nie zapomnij o pilnowaniu dokumentów (w szczególności paszportu!) oraz kart kredytowych. Zanim wybierzesz się na plażę warto pozostawić najważniejsze rzeczy w hotelowym sejfie.

6. Jaka waluta obowiązuje na Kubie?

Walutą, która obowiązuje turystów przebywających na Kubie jest peso wymienialne, czyli CUC (peso cubano convertible). Warto jednak wiedzieć, że występuje tutaj również druga waluta. Jest to peso kubańskie, czyli CUP (peso cubano), przeznaczona dla mieszkańców Kuby. Co ciekawe, peso wymienialne warte jest w przybliżeniu jednego dolara, natomiast peso kubańskie to zaledwie około 4 centy. Dlatego też warto odróżniać te dwie waluty, aby nie zostać oszukanym podczas wydawania reszty!

Wymiana gotówki na tutejszą walutę dla turystów jest możliwa jedynie na Kubie. Miejscowe kantory bez problemu przyjmują euro, dolary kanadyjskie oraz funty szwajcarskie.

Pamiętaj, żeby przed wyjazdem upewnić się, czy Twoja karta płatnicza będzie akceptowana na Kubie.

7. Co warto zabrać ze sobą na Kubę?

Warto wiedzieć, że ceny na Kubie mogą być zawyżone. Istnieje również ryzyko, że nie dostaniesz tam niektórych produktów. Z tego względu wybierając się na Kubę najlepiej zabrać ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy. Nie zapomnij o kremach do opalania, nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych, sprayu przeciwko owadom, adapterze do gniazdka elektrycznego oraz o lekarstwach (ze szczególnym uwzględnieniem tych na problemy żołądkowe!).

Kuba to wprawdzie tropikalna wyspa, jednak oprócz typowo wakacyjnych ubrań, warto mieć ze sobą również coś cieplejszego na wypadek chłodniejszych wieczorów w porze zimowej. Co ważne, w wielu lokalach oraz hotelowych restauracjach może być chłodno z powodu mocnej klimatyzacji. W takiej sytuacji żakiet lub długie spodnie mogą okazać się bardzo przydatne.

Na Kubie, podobnie jak na wielu innych karaibskich wyspach, opuszczając hotel możesz spotkać się z ogromną biedą. Dlatego też jadąc tam zabierz ze sobą także takie drobiazgi jak długopisy, notesiki, mydełka, pomadki, dezodoranty lub słodycze, które możesz rozdawać w formie napiwków lub podarunków dla miejscowych.

8. Co warto kupić na Kubie?

Jednym z produktów, z którego słynie Kuba i który warto przywieźć ze sobą z urlopu, jest ceniony na całym świecie kubański rum. Bez problemu można go dostać w wielu tamtejszych sklepach, a na jego bazie można przyrządzić przepyszne kubańskie drinki!

Kolejną, typową pamiątką z wakacji na Kubie są oczywiście cygara! Najlepiej kupić je w jednej z miejscowych fabryk cygar. Kupując je w takich zaufanych miejscach unikniesz podróbek często sprzedawanych na kubańskich ulicach!

Aby zabrać ze sobą do domu odrobinę kubańskiej atmosfery warto również zaopatrzyć się w płytę z lokalną muzyką, która po powrocie umili chłodne wieczory i pozwoli wrócić wspomnieniami do urlopu spędzonego na Kubie.

9. Czy na Kubie jest dostęp do Internetu?

Dla fanów surfowania po sieci mamy niestety smutne wieści! Warto wiedzieć przed wyjazdem na Kubę, że dostęp do Internetu jest tu niestety ograniczony. Z siecią połączysz się jedynie w specjalnych punktach WiFi, które zlokalizowane są w hotelach lub w centrach większych miast. Aby skorzystać z Internetu, musisz zakupić w punktach ETECSA lub w hotelu specalną kartę-zdrapkę.

Jednocześnie odradzamy korzystanie z Internetu w roamingu. Kuba znajduje się w 3 strefie roamingowej, w której transmisja danych jest bardzo kosztowna.


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

Karaiby po huraganie – co musisz wiedzieć przed wyjazdem

Co warto zobaczyć na Kubie? Sprawdź!

Kuba czy Dominikana? Sprawdź, która z wysp jest dla Ciebie!

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert

i cen wczasów.