5 grudnia 2017 ruszyła najważniejsza faza sprzedaży biletów na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, która potrwa do 31 stycznia 2018. Jeśli tylko szczęście dopisze i Twój wniosek zostanie wylosowany, możesz szykować się na Mundial w Rosji. Pamiętaj jednak, że wyjazd do Federacji Rosyjskiej wiąże się z procedurami, o których lepiej wiedzieć wcześniej. Sprawdź, co warto wiedzieć przed wyjazdem na Mundial w Rosji.

Mundial w Rosji 2018 - przydatne informacje

Mundial w Rosji 2018 – przydatne informacje

Czy potrzebuję wizy na Mundial w Rosji?

Aby przekroczyć granicę Federacji Rosyjskiej, obywatele Unii Europejskiej muszą posiadać zwykle specjalną wizę. Warto wiedzieć przed wyjazdem na Mundial w Rosji, że wyjątkiem od tej sytuacji jest wyjazd na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018.

Obcokrajowcy, którzy chcą uczestniczyć w tym święcie piłki nożnej, muszą posiadać jedynie tzw. paszport kibica, czyli FAN ID. Wniosek o identyfikator możesz złożyć przez Internet TU. Pamiętaj, że bez paszportu kibica nie zostaniesz wpuszczony na stadion! Załatwienie tej formalności odpowiednio wcześnie przed wyjazdem, pozwoli uniknąć Ci uciążliwej procedury wizowej a także problemów na miejscu.

Identyfikator FAN ID pozwala kibicom na bezwizowe przekroczenie granicy Federacji Rosyjskiej na 10 dni przed pierwszym meczem mistrzostw (14 czerwca) oraz do 10 dni po finale (15 lipca). Uprawnia on także kibiców do bezpłatnego przejazdu transportem publicznym na terenie oraz pomiędzy miastami, w których będą odbywać się mecze.

Jeśli nie złożysz odpowiednio wcześnie wniosku o paszport kibica, nie trać nadziei! Możesz przekroczyć granicę kraju na podstawie specjalnego certyfikatu, który wydawany jest już w Rosji zamiast paszportu kibica.

Osoby, którym nie poszczęściło się w czasie losowania i podróżują do Rosji bez biletów, muszą niestety zaopatrzyć się w wizę turystyczną.

Obowiązek meldunkowy w Rosji

Pamiętaj, że każdy turysta, który będzie przebywać na terenie Rosji więcej niż 7 dni roboczych, ma obowiązek zgłoszenia się do ewidencji meldunkowej.

Warto sprawdzić czy hotel, w którym masz nocować, dokonuje bezpłatnie takiej rejestracji. Jeśli noclegi zarezerwowałeś w hostelu, apartamencie, kwaterze prywatnej lub po prostu u znajomych, to koniecznie zadbaj o dopełnienie tej formalności. W tym celu należy udać się do miejscowego oddziału Służby Migracyjnej tzw. OVIR.

Lepiej nie zwlekaj z tym do ostatniej chwili, gdyż za niedopełnienie tych formalności grozi Ci kara grzywny, a nawet wydalenie z kraju.


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

Moskwa – dwie twarze stolicy

5 faktów na temat podróżowania samolotem, o których nie miałeś pojęcia

Absurdalne przepisy – czego lepiej nie robić na wakacjach!

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert

i cen wczasów.