Wakacje to świetna okazja nie tylko do wypoczynku, ale też zrobienia fantastycznych zdjęć. Uwiecznienie tych niepowtarzalnych chwil jest doskonałą pamiątką na długie lata. W erze smartfonów, które stały się swojego rodzaju mobilnymi aparatami, coraz częściej stajemy przed dylematem: czy smartfon może zastąpić aparat fotograficzny? Który z nich zabrać ze sobą na wakacyjne wojaże? Zanim podejmiesz decyzję, poznaj plusy jednego i drugiego.

Smartfon może zastąpić aparat fotograficzny, ale nie w każdej sytuacji

Smartfon może zastąpić aparat fotograficzny, ale nie w każdej sytuacji

Jeszcze parę lat temu wybór wydawał się być oczywisty, a stawianie na równi telefonu z aparatem fotograficznym było nie do pomyślenia. Obecnie coraz więcej osób decyduje się jednak na robienie zdjęć smartfonem. To zależy od Twoich oczekiwań i tego, jak będziesz chciał wykorzystać wykonane zdjęcia.

Co przemawia za aparatami fotograficznymi w smartfonach?

 • Powód jest banalny – wygoda. Nie da się ukryć, że robienie zdjęć smartfonem podczas wyjazdu jest zdecydowanie wygodniejsze. Zabierając lustrzankę musisz się liczyć z dodatkowym bagażem, który do lekkich nie należy. A kto zwiedzając upalną Barcelonę czy Ateny ma ochotę dźwigać ciężki i nieporęczny aparat? W takiej sytuacji smartfon może zastąpić aparat fotograficzny.
 • Smartfon masz zawsze pod ręką, dzięki czemu możesz uchwycić każdą, nawet najbardziej niespodziewaną scenerię czy sytuację.
 • Kolejnym argumentem za robieniem zdjęć smartfonem jest szybkość i łatwość ich wykonywania. Błyskawiczne uruchomienie, automatyczny dobór ostrości oraz pozostałych parametrów sprawia, że zrobienie zdjęcia jest banalne i zajmuje dosłownie sekundę.
 • Ogromną zaletą jest możliwość szybkiego dzielenia się zdjęciami z innymi za pomocą socialmedia.
 • Bardzo pomocną opcją, dostępną w większości smartfonów, jest geotagowanie zdjęć. Funkcja ta sprawdzi się podczas wycieczek objazdowych lub dłuższej podróży.
 • Wykonane zdjęcia, możesz od razu na telefonie podrasować za pomocą dostępnych aplikacji, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnego aparatu.

Co przemawia za robieniem zdjęć tradycyjnym aparatem fotograficznym?

 • Przede wszystkim jakość! Pod tym względem aparat fotograficzny nie ma sobie równych! Nic nie jest w stanie zastąpić obiektywu i dużej matrycy, które decydują o jakości fotografii.
 • Zdjęcia wykonane dobrym aparatem fotograficznym możesz wywołać w dowolnym formacie, zachowując ich doskonałą jakość. Zdjęcia zrobione smartfonem nie wyglądają po wywołaniu tak efektownie. Widoczne są wszystkie ich mankamenty (szum, przekłamane kolory). Także jeśli chcecie wykonać odbitki do albumu rodzinnego, stworzyć fotoksiążkę lub wywołać pojedyncze zdjęcia, wtedy nie ma bata – musisz wykonać je aparatem fotograficznym.
 • Ponadto nic nie jest w stanie oddać radości jaką daje wspólne oglądanie albumów ze zdjęciami z bliskimi – to zaleta nie do przecenienia, której nie doświadczysz wpatrując się w wyświetlacz telefonu.
 • Kolejną zaletą jest trwałość fotografii. Tradycyjnie odbitki, w zależności od rodzaju papieru, mogą przetrwać nawet kilka pokoleń.
 • W przypadku zdjęć zrobionych telefonem musisz liczyć się z możliwością ich utraty… Mamy nadzieję, że nie należysz do grona pechowców, którym skradziono telefon. Niestety to zawsze może się zdarzyć. Podobnie jest z utratą danych z komputera, których odzyskanie, o ile to w ogóle możliwe, kosztuje wiele czasu, pieniędzy, no a przede wszystkim nerwów…

A Ty co zabierasz na swoje wakacyjne wyjazdy? Jak uważasz, czy smartfon może zastąpić aparat fotograficzny? Koniecznie podziel się z nami swoją opinią!


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

9 wskazówek jak robić dobre zdjęcia telefonem

8 wskazówek, jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem

6 wskazówek jak dobrze prezentować się na zdjęciach z wakacji

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert

i cen wczasów.