Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Ten magiczny czas jest doskonałą okazją do zrobienia zdjęć. Jak robić piękne i klimatyczne zdjęcia świąteczne i zatrzymać ten wspaniały nastrój, by później cieszyć się pięknymi zdjęciami w rodzinnym albumie? Oto kilka pomysłów, które sprawią, że w te święta Twoje zdjęcia staną się wyjątkowe!

Zacznijmy od tego, że warto jest stworzyć własną rodzinną relację świąteczną! Możesz ją później zamienić w kolaż lub fotoksiążkę i podarować bliskiej osobie w prezencie. Relację warto zacząć już na etapie samych przygotowań świątecznych, a zakończyć w czasie rodzinnego świętowania.

Jak robić piękne i klimatyczne zdjęcia świąteczne w czasie przygotowań

Jak robić piękne i klimatyczne zdjęcia świąteczne w czasie przygotowań

Przygotowania

Święta to magiczny czas. Czy Tobie też kojarzy się on z rodzinnymi przygotowaniami świątecznymi – pakowaniem prezentów, pieczeniem aromatycznych pierniczków, lepieniem pierogów, ubieraniem choinki czy dekorowaniem domu kolorowymi światełkami? To genialna okazja do uchwycenia wspólnych chwil w gronie rodzinnym i uwiecznienia ich na fotografii! Zamień przedświąteczne obowiązki w doskonałą zabawę!

Zamień przedświąteczne obowiązki w doskonałą zabawę

Zamień przedświąteczne obowiązki w doskonałą zabawę

Świętowanie

Po długich przygotowaniach przychodzi czas świętowania i rodzinnych spotkań. Postaraj się uwiecznić na zdjęciach każdą możliwą sytuacją: łamanie się opłatkiem, składanie sobie życzeń, wspólne śpiewanie kolęd, oczekiwanie na prezenty i moment ich otwierania. Spróbuj uchwycić każdą reakcję i emocję: radość, niecierpliwe oczekiwanie, zaskoczenie…
Podczas świąt każdy jest radosny i bardziej spontaniczny – koniecznie to wykorzystaj i zachęć bliskich do kreatywnych kadrów. Oto kilka pomysłów:

Zrób całej rodzinie typowe zdjęcie przy choince, a w kolejnym ujęciu poproś, żeby każdy zrobił głupią minę albo stanął/położył się w dowolnej pozycji pod choinką. Zestawienie tych dwóch fotografii z pewnością będzie ciekawą pamiątką w albumie

Zrób rodzinie zabawne zdjęcia w tle z choinką

Zrób rodzinie zabawne zdjęcia w tle z choinką

Jeżeli chcesz zrobić zdjęcie całej rodzinie przy stole, a ciężko jest Ci objąć kadrem wszystkich jej członków, stań na krześle i zrób fotkę z góry

Stań na krześle i zrób fotkę całej rodzinie z góry

Stań na krześle i zrób fotkę całej rodzinie z góry

Znajdź motyw przewodni i zachęć rodzinę, żeby założyła coś okolicznościowego, np. świąteczne sweterki albo czapki św. Mikołaja.

Zrób zdjęcia rodzinie w świątecznych sweterkach albo czapkach św. Mikołaja

Zrób zdjęcia rodzinie w świątecznych sweterkach albo czapkach św. Mikołaja

Rano zbierz wszystkich członków rodziny i zrób im zdjęcie… w piżamach!

Zrób rodzinie zdjęcie w piżamach

Zrób rodzinie zdjęcie w piżamach

Zaproponuj wspólny spacer albo zabawę na śniegu, a tym samym stworzysz sobie kolejną sytuację do fajnych kadrów.

Zabawa na śniegu to idealna okazja na doskonałe kadry

Zabawa na śniegu to idealna okazja na doskonałe kadry

Nie zapomnij, żeby cały czas zachęcać rodzinę do wyzwolenia pozytywnych emocji i wzajemnych interakcji. Obejmowanie się, czy chociażby ciepły, spontaniczny uśmiech pokaże zażyłość i sprawi, że każda fotografia nabierze wyrazu.

Uwiecznij na zdjęciach pozytywne emocje i wzajemne interakcje

Uwiecznij na zdjęciach pozytywne emocje i wzajemne interakcje

Święta, święta i po świętach…

Dzięki własnej relacji świątecznej Twoja kolekcja wzbogaci się o wiele pięknych i klimatycznych zdjęć. Warto to wykorzystać i stworzyć kolaż, który możesz później oprawić w ramę i dać w prezencie bliskiej osobie. Możesz też zrobić własną fotoksiążkę, która będzie fajną pamiątką i okazją do wspólnego oglądania zdjęć z najbliższymi.

Jak robić piękne i klimatyczne zdjęcia świąteczne? Oto kilka wskazówek technicznych:

  • pamiętaj o włączeniu trybu zdjęć seryjnych, aby uchwycić każdą reakcję, gest, zachowanie
  • zapomnij o lampie błyskowej! Nikt z nas nie lubi „dostać” fleszem po oczach! Poza tym zdjęcia z jej użyciem po prostu nie wyglądają dobrze – oświetlają tylko pierwszy plan, pozbawiają go cieni, przez co zdjęcie jest spłaszczone.
  • jeśli zrezygnujesz z lampy błyskowej, koniecznie wydłuż czas naświetlania. Tutaj zasada jest prosta – im dłuższy czas naświetlania, tym więcej światła będzie padać na matrycę aparatu, czyli Twoje zdjęcie będzie jaśniejsze.
  • pamiętaj, że jeśli ustawisz długi czas naświetlania, aparat powinien być całkowicie nieruchomy! Bez obaw, jeśli nie posiadasz statywu i wężyka spustowego. Aparat możesz położyć na stole, krześle, podłodze lub innym stabilnym miejscu, a następnie włączyć samowyzwalacz.
  • jeśli Twój aparat posiada tryb zdjęć nocnych, śmiało możesz z niego skorzystać.
  • jeśli chcesz przenieść świąteczny klimat na fotografię, wyłącz główne oświetlenie i wykorzystaj nastrojowe światło lampek na choince i świec na stole. Gdy stwierdzisz, że nadal jest zbyt ciemno, zapal dodatkowo lampę stojącą.
  •  robiąc zdjęcia na tle światełek i świec, staraj się skupić ostrość na pierwszym planie. Mała głębia ostrości pozwoli Ci na uzyskanie efektu rozmytego tła. Dzięki temu prostemu trikowi światło będzie się ładnie rozchodziło, co w efekcie ociepli zdjęcie i nada mu świątecznego klimatu.

Teraz już wiesz, jak robić piękne i klimatyczne zdjęcia świąteczne – życzymy udanych kadrów!


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

Czy smartfon może zastąpić aparat fotograficzny?

9 wskazówek jak robić dobre zdjęcia telefonem

8 wskazówek, jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert

i cen wczasów.