Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Wiele z nas zapewne spędzi go w gronie znajomych lub rodziny tańcząc w rytmie muzycznych hitów. A jak Sylwestra świętuje się w innych krajach? Gdzie wypada ubrać się na biało, a gdzie powinno się uzbroić w… jabłka? Specjalnie dla Was zebraliśmy ciekawe zwyczaje sylwestrowe z całego świata!

Hiszpania

W Hiszpanii popularny jest zwyczaj polegający na zjedzeniu o północy 12 winogron. Nie wystarczy jednak rozkoszować się ich smakiem. Tradycja nakazuje bowiem zjedzenie jednego winogrona na każde wybicie zegara. Ma to gwarantować szczęście i dobrobyt w nadchodzącym roku. Ale uwaga! Kto po wybiciu wszystkich dwunastu uderzeń nie zdąży zjeść owoców, w nowym roku będzie skazany na ciągłego pecha!

Zwyczaje sylwestrowe z całego świata - Hiszpania

Zwyczaje sylwestrowe z całego świata – Hiszpania

Dania

Duńczycy wierzą, że w Nowy Rok trzeba radośnie wskoczyć. I to dosłownie! Tuż przed nadejściem nowego roku trzeba w Danii wejść na krzesło, aby wraz z wybiciem północy zeskoczyć na podłogę. Dodatkowo Duńczycy mają w zwyczaju rozbijać naczynia o drzwi lub na wycieraczce swoich sąsiadów, przyjaciół i rodziny. Ma to im przynieść pomyślność i dobrobyt w nadchodzącym roku. Kto następnego ranka znajdzie na wycieraczce najwięcej odłamków, może być szczęśliwy, że ma blisko siebie tyle życzliwych i oddanych mu osób.

Ekwador

W Ekwadorze w Sylwestra wielu mieszkańców wychodzi na ulice z przygotowanymi kukłami z drewna lub papieru. Figury przedstawiają osoby lub postacie znane z telewizji i popkultury (polityków, sportowców, bohaterów filmów). O północy są one palone, co symbolizuje pożegnanie starego i powitanie nowego roku.

Czechy

Popularnym zwyczajem jest w Czechach wróżenie z jabłka. Należy przekroić jabłko na pół i na podstawie kształtu gniazda nasiennego przepowiedzieć sobie przyszłość. Jeśli pestki ułożone są w kształcie okręgu, czeka nas szczęście. Jeśli jednak znajdziemy w owocu nasiona rozłożone w kształcie krzyża, musimy liczyć się z pechem w całym następnym roku.

Zwyczaje sylwestrowe z całego świata - Czechy. Photo by nathan burrows on Unsplash

Zwyczaje sylwestrowe z całego świata – Czechy. Photo by nathan burrows on Unsplash

Brazylia

Jeśli wybierasz się na zabawę sylwestrową do Brazylii, pamiętaj, aby ubrać się na biało! Kolor ten symbolizuje tam nowy początek. Popularne jest także składanie ofiar bogini morza Yemanji. W tym celu kładzie się na wodzie nie tylko bukiety kwiatów, ale także na przykład biżuterię. Jeśli dary odpłyną w morze, oznacza to, że ofiara jest przyjęta, a w zamian za nią bogini spełni nasze życzenia. Jeśli podarki zostaną wyrzucone na plażę, niestety trzeba próbować przebłagać boginię dopiero za rok…

Rosja

W Rosji popularne jest wypisywanie swoich marzeń i życzeń na kolejny rok na małych karteczkach. Następnie należy je spalić, a popiół z nich umieścić w kieliszku do szampana. Kto o północy wypije drinka z naczynia ze spopielonym życzeniem, może mieć pewność, że spełni się ono w nadchodzącym roku.

Zwyczaje sylwestrowe z całego świata - Rosja

Zwyczaje sylwestrowe z całego świata – Rosja

Szkocja

W Szkocji sylwester obchodzony jest hucznie, a jego świętowanie trwa aż cztery dni. W tym czasie można wziąć udział w ulicznych paradach, w czasie których nosi się podpalone pochodnie i wykonuje różne sztuczki i akrobacje z ogniem. Zwyczaj ten zwany jako Hogmanay pochodzi jeszcze z czasów wikingów. Niezwykle ważne jest, aby po północy odwiedzić znajomych, rodzinę lub przyjaciół i obdarować ich drobnymi upominkami, takimi jak tradycyjne ciasteczka lub butelka whisky. Trzeba jednak pamiętać, aby pierwszą osobą przekraczającą próg był wysoki, ciemnowłosy mężczyzna. Blondyni kojarzeni są bowiem tego dnia z wikingami i nie przynoszą szczęścia gospodarzom domu.

Kolumbia

Tradycje panujące w Sylwestra w Kolumbii z pewnością spodobają się wszystkim podróżnikom. Tutaj bowiem, kiedy tylko wybije północ, trzeba z pustą walizką lub podróżną torbą obiec dookoła blok mieszkalny lub dom. Przyniesie to nie tylko szczęście, ale także zagwarantuje nam, że następny rok będzie pełen podróży i odkrywania nowych miejsc.

Zwyczaje sylwestrowe z całego świata - Kolumbia. Photo by STIL on Unsplash

Zwyczaje sylwestrowe z całego świata – Kolumbia. Photo by STIL on Unsplash

Niezależnie od tego, gdzie spędzisz Sylwestra najbardziej liczy się dobra zabawa w gronie przyjaciół i rodziny. Kto wie, może w tym roku na Twojej zabawie zagości zwyczaj z Czech, Hiszpanii albo Kolumbii? 😉


Poznałeś już wszystkie ciekawe zwyczaje sylwestrowe z całego świata! Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

Gdzie na Sylwestra zagranicę? Największy w Europie pokaz fajerwerków jest na… Maderze!

Sylwester na Dominikanie – czy warto?

Fotografia świąteczna: jak robić piękne i klimatyczne zdjęcia świąteczne?

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert

i cen wczasów.