Tajlandia to jeden z najpiękniejszych egzotycznych krajów, który każdego roku przyciąga wielu turystów. Jakich formalności należy jednak dopilnować, aby wymarzony urlop okazał się udanym? O czym warto wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii? Sprawdź i nie daj się zaskoczyć!

O czym warto wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii

O czym warto wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii

1. Czy w Tajlandii potrzebna jest wiza?

Mamy dobre wieści! Jeżeli posiadasz polski paszport i planujesz wyjazd do Tajlandii w celach turystycznych na okres krótszy niż 30 dni, to nie musisz martwić się o wizę! Od dłuższego już czasu obywatele Polski spędzający urlop w Tajlandii nie są zobowiązani do posiadania tego dokumentu. Jeżeli jednak chcesz odwiedzić Tajlandię w innych celach lub masz zamiar spędzić tam więcej niż 30 dni, powinieneś wybrać się do Ambasady Królestwa Tajlandii w celu uzyskania wizy. Należy również pamiętać, że w momencie przekraczania tajlandzkiej granicy Twój paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Aby uniknąć nieprzyjemności w czasie podróży pamiętaj również, aby mieć ze sobą bilet powrotny, a także odpowiednią ilość pieniędzy, tj. 10 000 bahtów na osobę.

2. Czy przed podróżą do Tajlandii warto się zaszczepić?

Co ciekawe, przed wyjazdem do Tajlandii nie jest konieczne wykonanie dodatkowych szczepień. Lepiej jednak zadbać o swoje zdrowie i wybrać się do lekarza na kilka tygodni przed planowanym urlopem, aby ewentualnie odnowić szczepienia lub uzupełnić te brakujące. Warto wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii, że zalecane są tam szczepienia np. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, polio, błonicy, tężcowi, wściekliźnie oraz zapaleniu mózgu. W celu zasięgnięcia bardziej szczegółowych informacji radzimy udać się do lekarza specjalisty.

Podobnie jak w innych tropikalnych krajach, również w Tajlandii należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny, aby uniknąć ewentualnych problemów zdrowotnych. Koniecznie pamiętaj o częstym myciu rąk oraz o piciu wody butelkowanej!

3. Kiedy jechać do Tajlandii?

Okres między listopadem a marcem uznawany jest za najlepszy termin podróży do Tajlandii. Jednak należy pamiętać, że pogoda w tej części świata potrafi być zmienna i nawet w słoneczny dzień może Cię zaskoczyć ulewny deszcz. Warto wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii, że pogoda w tym egzotycznym kraju uzależniona jest od regionu, w którym się konkretnie znajdujesz.

Jeśli zamierzasz spędzić urlop na plażach zachodniego wybrzeża Tajlandii lub na wyspach Morza Andamańskiego np. na Phuket, to grudzień oraz styczeń okażą się najlepszym okresem do plażowania. W tym czasie dni są słoneczne, a opady niewielkie.

Pamietaj, że w Bangkoku powietrze jest niezwykle wilgotne. Najbardziej optymalne warunki pogodowe panują tam w grudniu oraz styczniu. Odradzamy wizytę w Bangkoku w takich miesiącach jak kwiecień oraz wrzesień, kiedy to wysokie temperatury oraz duża wilgotność powietrza dają się szczególnie we znaki! Dodatkowo we wrześniu występują tu wyjątkowo ulewne deszcze.

Przyjemniejszy klimat panuje natomiast w prowincji Chiang Mai położonej na północy Tajlandii. W tym regionie musisz jednak być przygotowany na nieco niższe temperatury, które wieczorami utrzymują się na poziomie zaledwie kilkunastu stopni Celsjusza. Okres między listopadem a lutym to najlepszy czas na odwiedzenie Chiang Mai.

Warto wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii, że pora deszczowa występuje tu w okresie od maja do października. W tym czasie pogoda w większości kraju zdecydowanie nie sprzyja plażowaniu!

Co ciekawe, najmniejsze opady w porze deszczowej występują na Koh Samui, czyli wyspie położonej w Zatoce Tajlandzkiej. W tym czasie warunki pogodowe są tu dużo lepsze niż w pozostałej części kraju. Mimo to Koh Samui najlepiej odwiedzić między końcem stycznia a połową marca.

4. Co zabrać ze sobą na urlop w Tajlandii?

Wybierając się na wakacje do Tajlandii musisz oczywiście pamiętać o takich rzeczach jak dokumenty, kremy do opalania, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, środki przeciwko owadom oraz leki. Należy zabrać ze sobą również odpowiednią ilość gotówki oraz kopie dokumentów na wypadek kradzieży.

Jednak to jakie ubrania powinieneś spakować na wyjazd do Tajlandii w dużej mierze zależy od regionu, do którego się wybierasz oraz terminu podróży. Warto przygotować się na różnorodne warunki, ponieważ jak już wspomnieliśmy pogoda w Tajlandii bywa zmienna. Dlatego też zabierz ze sobą nie tylko ubrania odpowiednie na upalne dni, ale również takie, które sprawdzą się w przypadku ochłodzenia, ulewy lub silnej klimatyzacji.

Długie spodnie z lekkiego materiału lub cienka bluza mogą również okazać się przydatne w czasie wizyty w jednej z tajlandzkich świątyń, które można odwiedzać jedynie w stroju zasłaniającym ramiona oraz kolana. Nie należy jednak przesadzać z ilością pakowanych ubrań. W razie potrzeby z łatwością zaopatrzysz się w niezbędne rzeczy na miejscu.

5. Co kupić w Tajlandii?

Warto wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii, że będąc tutaj masz szansę na zrobienie na prawdę pokaźnych zakupów! Tajlandia może pochwalić się licznymi centrami handlowymi, jednak to uliczne targi są jej znakiem rozpoznawczym. Na miejscowych bazarkach aż roi się od różnorodnych dóbr, począwszy od produktów spożywczych, a skończywszy na odzieży i gadżetach elektronicznych.
Będąc w Tajlandii warto jednak zainwestować przede wszystkim w lokalne produkty. Na tutejszych targach możesz zaopatrzyć się w różnorodne przyprawy, dzięki którym w dowolnej chwili powrócisz do tajskich smaków.

Warty uwagi jest również słynny tajski jedwab ceniony na całym świecie. Ten szlachetny materiał zachwyca różnorodnymi barwami! Należy jednak uważać, aby nie naciąć się na podróbkę. Jeśli szukasz prawdziwego tajskiego jedwabiu koniecznie wybierz się do jednego ze sklepów Jima Thompsona w Bangkoku.

Tajlandia słynie również ze swoich naturalnych kosmetyków, które mogą okazać się świetną pamiątką. Dzięki nim urządzisz sobie domowe SPA w iście tajlandzkim stylu.

6. Czy w Tajlandii jest bezpiecznie?

Będąc w Tajlandii zachowaj szczególną ostrożność na drogach! Tamtejsi kierowcy często nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, co jest przyczyną częstych wypadków. Jeśli planujesz przemieszczać się po tajlandzkich ulicach np. za pomocą popularnych skuterów, pamiętaj, aby na miejscu zaopatrzyć się również w kask ochronny.

W wielu tajlandzkich miejscach turystycznych częstym zjawiskiem są również kradzieże. Dlatego też, warto przed wyjazdem do Tajlandii przygotować sobie kopie dokumentów na wypadek ich niespodziewanej utraty. Aby nie stać się ofiarą wyłudzenia lub innego przestępstwa, nie bądź zbyt ufny wobec świeżo poznanych osób.


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

6 najpiękniejszych wysp w Tajlandii. Sprawdź, która jest dla Ciebie!

Uliczne jedzenie w Tajlandii

4 rzeczy, których nie należy przywozić z wakacji

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert

i cen wczasów.