Zrobienie ładnego zdjęcia dziecku to niemałe wyzwanie. Maluchy są ruchliwe, wszędzie jest ich pełno, często marudzą i chowają się na widok aparatu. Wykonanie ostrego zdjęcia wymaga niekiedy anielskiej cierpliwości, a na pewno znajomości kilku podstawowych zasad. Dowiedz się jak fotografować dzieci, by po latach móc cieszyć się pięknymi zdjęciami w albumie rodzinnym.

1. Oswój najpierw malucha z aparatem

Zanim zabierzesz się za robienie zdjęć, pokaż dziecku jak działa aparat fotograficzny. Pozwól mu nacisnąć spust migawki, pochwal wykonane przez maluszka zdjęcie. Dzięki temu dziecko oswoi się z aparatem i zrozumie na czym polega robienie zdjęć. Będzie ono też chętniej pozowało do kolejnych ujęć, a po pewnym czasie stanie się to dla niego zupełnie naturalne, że mama czy tata robi mu zdjęcia.

Pozwól maluchowi oswoić się z aparatem

Pozwól maluchowi oswoić się z aparatem

2. Rób zdjęcia z perspektywy dziecka

Jak fotografować dzieci z ich perspektywy? Pamiętaj, że jesteś dużo wyższy od swojej pociechy, dlatego zdjęcie z poziomu oczu dziecka będzie wyglądało o wiele ciekawiej. Dodatkowo proporcje sylwetki nie zostaną wtedy zachwiane. Nie bój się kucnąć, usiąść na ziemi czy nawet położyć się. Ujęcia z poziomu oczu raczkującego albo budującego wieżę z klocków malucha, z pewnością będą bardzo ciekawe.

Wykonuj zdjęcia z perspektywy dziecka

Wykonuj zdjęcia z perspektywy dziecka

3. Wykorzystuj spontaniczne sytuacje i postaw na naturalność

Nie planuj i nie wydawaj poleceń dziecku, nie każ mu stać na baczność i szeroko się uśmiechać. Zdjęcia pozowane wychodzą bardzo sztucznie, gdyż na twarzy dziecka łatwo można wyczuć fałsz. Pamiętaj, że najlepsze zdjęcia to te spontaniczne! Postaraj się rozśmieszyć dziecko, sprowokuj je do robienia śmiesznych min, wciągnij w rozmowę lub uchwyć moment kiedy się bawi.

Wykorzystuj spontaniczne sytuacje

Wykorzystuj spontaniczne sytuacje

4. Wyłącz lampę błyskową

Lampa błyskowa to zły pomysł zawsze i wszędzie! Chyba nikt nie lubi dostać fleszem po oczach, a już tym bardziej dziecko. Sztuczne światło może je wystraszyć i zniechęcić do pstrykania fotek. Lepiej zrezygnuj z używania lampy błyskowej. Szukaj raczej okazji do robienia zdjęć w świetle dziennym.

Jeśli jednak zdecydujesz się na użycie lampy, pamiętaj o podstawowej zasadzie – odsuń się krok w tył od fotografowanego maluszka.

Uwaga! Absolutnie nie używaj lampy błyskowej podczas fotografowania niemowlaków! Ich oczy nie są jeszcze przystosowane do tak silnych bodźców świetlnych.

Nie korzystaj z lampy błyskowej

Nie korzystaj z lampy błyskowej, Photo by Caroline Hernandez on Unsplash

5. Ustaw ostrość na oczy dziecka

Jeśli chcesz zrobić piękny portret swojemu maluszkowi, ustaw ostrość na oczy! To bardzo prosty trik, dzięki któremu zdjęcie nabierze charakteru. Oczy mają niezwykłą siłę wyrazu i to one najmocniej przyciągają wzrok.

Ustaw ostrość na oczy dziecka

Ustaw ostrość na oczy dziecka

6. Zwróć uwagę na kadrowanie

Kadrowanie jest bardzo ważnym elementem fotografii. Robiąc zdjęcie zwróć uwagę, aby nie „uciąć” maluszkowi czubka głowy, rąk czy nóg. Pamiętaj też, że kadr nie musi obejmować tylko dziecka. W pewnych sytuacjach warto też ująć jego otoczenie, żeby oddać kontekst danej sytuacji.

Kadrując zdjęcie, uwzględnij też ciekawe otoczenie

Kadrując zdjęcie, uwzględnij też ciekawe otoczenie

7. Znajdź odpowiednią porę

Robiąc zdjęcie dziecku należy wziąć pod uwagę także porę dnia. Kto chciałby być fotografowany o 3 w nocy albo chwilę po przebudzeniu? Prawdopodobnie nikt. Dlatego też musisz dopasować się do trybu funkcjonowanie dziecka i wybrać najbardziej odpowiednią porę do pstrykania zdjęć. Dziecko powinno być najedzone, wypoczęte i mieć energię do zabawy!

Wybierz odpowiednią porę na fotografowanie dziecka

Wybierz odpowiednią porę na fotografowanie dziecka

Teraz nie pozostaje nic innego, jak tylko wziąć aparat w dłoń i przejść do praktyki. Życzymy udanych ujęć!


Mamy nadzieję, że teraz już wiesz jak fotografować dzieci. Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

Czy smartfon może zastąpić aparat fotograficzny?

9 wskazówek jak robić dobre zdjęcia telefonem

8 wskazówek jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert

i cen wczasów.