Jesteś fanem białego szaleństwa i chcesz, aby Twoje dziecko także połknęło narciarskiego bakcyla? W Twojej głowie pojawia się jednak wiele pytań: jak przygotować malucha do szusowania po białym puchu, jak go ubrać, jaki sprzęt wybrać? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania. Sprawdź jak przygotować się na narty z dzieckiem!

Jak przygotować się do pierwszego wypadu na narty z dzieckiem

Jak przygotować się do pierwszego wypadu na narty z dzieckiem

Czy stok to bezpieczne miejsce dla dziecka?

Bez obaw! Stoki narciarskie są dostosowane zarówno do potrzeb doświadczonych narciarzy, jak i dla rodzin z dziećmi. Dla najmłodszych wydzielone są specjalne strefy z dala od głównych tras zjazdowych. W strefach tych znajduje się mnóstwo atrakcji, od różnego rodzaju ślizgawek, torów saneczkowych, ruchomych chodników śnieżnych, po zimowe place zabaw i mini snowparki.

Kiedy po raz pierwszy wybrać się na narty z dzieckiem?

Na stoku często widzi się już nawet dwulatki stawiające swoje pierwsze kroki na nartach lub deskach snowboardowych. Eksperci uważają jednak, że najlepszym momentem na rozpoczęcie nauki jest czwarty rok życia. Właśnie w tym wieku dzieci są gotowe zarówno psychicznie, jak i fizycznie na rozpoczęcie nauki. Maluchy mają wtedy odpowiednią zdolność koncentracji i rozumieją zasady panujące na stoku. Posiadają także dostateczną koordynację ruchową oraz są zdolne do nieco dłuższego wysiłku.

Jak ubrać dziecko na stok?

Zanim wyruszysz z maluchem na stok warto go zaopatrzyć w ciepłe ubranie. Podstawą jest oddychająca bielizna termoaktywna, odprowadzająca pot i grzejąca nawet gdy jest ona wilgotna. Warto też zainwestować w porządny kombinezon posiadający podwyższony stan oraz szelki, aby w przypadku upadku śnieg nie dostał się pod spód. Do tego kurtka, czapka, szalik albo lepiej kominiarka lub komin.

Wybierając się na narty z dzieckiem koniecznie spakuj nieprzemakalne rękawiczki oraz skarpety narciarskie najlepiej wykonane z grubego, miękkiego i ciepłego materiału (np. z wełny Merino). Bardzo istotnymi elementami zwiększającymi bezpieczeństwo dziecka na stoku są także gogle oraz kask, które chronić będą główkę malucha. Odpowiednio dobrany sprzęt osłoni oczy przed wiatrem, śniegiem i kryształkami lodu, zabezpieczy głowę przed upadkami oraz zapewni jej stałą temperaturę niezależnie od pogody.

Sprzęt narciarski: kupować czy wypożyczyć?

Jak wiadomo, dzieci rosną jak na drożdżach, dlatego kupowanie sprzętu na jeden sezon nie ma większego sensu. Nie opłaca się też zakup używanego i zniszczonego zestawu. Narty lub deski snowboardowe spokojnie można wypożyczyć na stoku. Jedyne w co trzeba zainwestować to buty narciarskie.

Uwaga! Butów nie należy kupować na wyrost! Muszą być one dopasowane i mocno trzymać stopę. Odpowiednio dopasowane buty zapewnią bezpieczeństwo i pozwolą uniknąć kontuzji.

Kto powinien nauczyć dziecko jazdy na nartach?

Rodzic czy indywidualne lekcje z instruktorem? A może oddać malucha do szkółki lub przedszkola narciarskiego? Nawet jeśli doskonale jeździsz na nartach, warto oddać dziecko pod skrzydła specjalisty. Dzięki jego doświadczeniu maluch nauczy się bezpiecznie szusować po stoku, pozna odpowiednią technikę i uniknie złych nawyków.

Nauka pod okiem specjalisty z pewnością będzie bardziej efektywna, wiąże się ona jednak z kosztami (około 80zł za godzinę nauki).

Inną, nieco tańszą opcją (około 40zł/h) jest kurs w szkółce narciarskiej lub oddanie dziecka do przedszkola narciarskiego. Dzieci spędzają tam czas zarówno na nauce jazdy, zabawie na śniegu, jak i wewnątrz, w pokoju zabaw. Dodatkowym plusem jest zapewnienie przez szkółkę/przedszkole sprzętu (tj. kask, kamizelka bezpieczeństwa), posiłku oraz przekąsek. Kolejnym atutem przemawiającym za nauką w szkółkach jest kontakt malucha z rówieśnikami. Ćwiczenia w małych kilkuosobowych grupkach są silnym bodźcem motywującym dziecko do nauki. Ponadto bogaty program sprawi, że dziecko na pewno nie będzie narzekać na nudę!

Przedszkole narciarskie w Avoriaz, Francja

Przedszkole narciarskie w Avoriaz, Francja

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając się na stok?

Nawet jeśli niebo jest zachmurzone warto pamiętać o kremie z wysokimi filtrami UV oraz pomadce ochronnej. Twarz należy posmarować jeszcze przed wyjściem na stok, a w ciągu dnia ewentualnie tę czynność kilka razy powtórzyć.


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

Dokąd na narty? Do Fieberbrunn w Austrii!

Gdzie jechać na narty w sezonie 2017/2018? Porównanie cen skipassów

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert

i cen wczasów.