Zanim wybierzesz się na stok, żeby poszaleć na nartach czy snowboardzie, koniecznie zapoznaj się z podstawowymi zasadami spisanymi przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Ich znajomość ułatwi Ci nie tylko poruszanie się po trasie, ale także zwiększy bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu. Poznaj 10 zasad obowiązujących na stoku!

1. Pamiętaj, że na stoku nie jesteś sam!

Każdy amator sportów zimowych powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie zagrażać bezpieczeństwu innych. Dotyczy to także użytkowanego sprzętu, który powinien być w pełni sprawny i wykorzystywany odpowiednio do swojego przeznaczenia.

Pamiętaj, że na stoku są też inni, stosuj się do 10 zasad obowiązujących na stoku.

Pamiętaj, że na trasie są też inni, stosuj się do 10 zasad obowiązujących na stoku. Photo by Tyson Dudley on Unsplash

2. Kontroluj swoją prędkość i styl jazdy.

Każdy narciarz oraz snowboardzista powinien dostosować swoją prędkość do posiadanych umiejętności, panujących na trasie warunków terenowych oraz atmosferycznych, a także natężenia ruchu.

Kontroluj swoją prędkość i styl jazdy, zwłaszcza jeśli warunki są kiepskie

Kontroluj swoją prędkość i styl jazdy, zwłaszcza jeśli warunki są kiepskie. Photo by Matthew Kane on Unsplash

Uwaga: Przyczyną większości wypadków na stoku jest zbyt duża prędkość, utrata panowania nad nartami czy deską lub po prostu niewystarczające zwracanie uwagi na pozostałych uczestników ruchu. Odpowiednia prędkość to taka, przy której możesz bez problemu w razie potrzeby zatrzymać się lub zmienić trasę, tak by uniknąć kolizji. W miejscach o ograniczonej widoczności oraz o dużym natężeniu ruchu, tj. pod koniec stoku oraz w rejonie wyciągów i kolejek linowych, lepiej zwolnić.

Zachowaj też szczególną ostrożność w miejscach, gdzie ktoś dopiero się uczy jazdy na nartach czy desce. Nie mijaj takich osób z zawrotną prędkością zbyt blisko!

3. Wybierz odpowiednią trasę zjazdu.

Każdy narciarz lub snowboardzista powinien bacznie obserwować osoby znajdujące się poniżej na stoku i wybrać taki tor jazdy, tak aby uniknąć ewentualnej kolizji.

Pamiętaj, że pierwszeństwo przysługuje temu kto jest niżej na stoku

Pamiętaj, że pierwszeństwo przysługuje temu kto jest niżej na stoku, Photo by Toa Heftiba on Unsplash

Uwaga: W sportach zjazdowych obowiązuje zasada, że pierwszeństwo przysługuje temu kto jest niżej na stoku. Osoba znajdująca się wyżej ma większe pole widzenia i powinna wybrać optymalną trasę zjazdu nie kolidującą z innymi uczestnikami ruchu.

4. Wyprzedzaj ostrożnie.

Manewr wyprzedzania jest dozwolony z każdej strony, jednak należy wykonywać go zawsze w takiej odległości, aby uniknąć potrącenia wyprzedzanego.

Wyprzedzając ponosisz pełną odpowiedzialność za skutki wykonywanego manewru

Wyprzedzając ponosisz pełną odpowiedzialność za skutki wykonywanego manewru

Uwaga: Wyprzedzając innych uczestników ruchu, ponosisz pełną odpowiedzialność za skutki wykonanego manewru. Zasada ta tyczy się także omijania osób stojących na stoku.

5. Przed włączeniem się do ruchu dokładnie się rozejrzyj.

Jedną z podstawowych 10 zasad obowiązujących na stoku, właściwe włączenie się do ruchu. Rozpoczynając zjazd na szczycie stoku, a także po chwilowym zatrzymaniu się na trasie, powinieneś zachować szczególną ostrożność! Najlepiej rozejrzyj się dokładnie w górę i w dół, upewniając się, że Twój start nie spowoduje niebezpiecznej sytuacji.

Uwaga: Dopiero po płynnym i bezpiecznym włączeniu się do ruchu zyskujesz pierwszeństwo przez narciarzami i snowboardzistami znajdującymi się na górze stoku (patrz punkt numer 3).

6. Nie zatrzymuj się bez potrzeby na trasie.

Na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach o ograniczonej widoczności, możesz zatrzymać się jedynie w wyjątkowej sytuacji. Po ewentualnym upadku powinieneś jak najszybciej opuścić tor jazdy.

Nie zatrzymuj się bez potrzeby

Nie zatrzymuj się bez potrzeby, Photo by Eden Wake on Unsplash

Uwaga: Postój na trasie możliwy jest jedynie na jej skraju. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy stok jest na tyle szeroki, że inni uczestnicy ruchu mogą bez problemu Cię ominąć. Pamiętaj, że nie należy zatrzymywać się nigdy w miejscach o ograniczonej widoczności dla osób jadących z góry, a także za zakrętem!

7. Podchodź i schodź wyłącznie poboczem trasy.

Wspinając się w górę stoku lub schodząc pieszo w dół, trzymaj się pobocza trasy. W przypadku złej widoczności powinieneś całkowicie zejść z trasy zjazdowej.

Podchodź wyłącznie poboczem trasy, w innym wypadku stwarzasz zagrożenie

Podchodź wyłącznie poboczem trasy, w innym wypadku stwarzasz zagrożenie, Photo by Benjamin Lossius on Unsplash

8. Zwracaj uwagę na znaki.

Bezwzględnie przestrzegaj znaków ustawionych na trasie.

Uwaga: Trasy narciarskie oznaczone są kolorami czarnym, czerwonym, niebieskim lub zielonym, w zależności od poziomu trudności. Każdy, znając swoje umiejętności, sam powinien zdecydować o wyborze odpowiedniej.

Przestrzegaj znaków ustawionych na trasie

Przestrzegaj znaków ustawionych na trasie, Photo by Daniel Frank on Unsplash

Poza oznaczeniem poziomu trudności, na trasach spotkasz znaki informujące o ewentualnych utrudnieniach lub niebezpieczeństwach, tj. zamknięcie trasy, lawiny, itp.

9. Udziel pomocy w razie wypadku.

Jeśli jesteś świadkiem wypadku na stoku, powinieneś udzielić pomocy poszkodowanym. Także w mniej dramatycznych sytuacjach warto zawsze pomóc drugiej osobie wstać po upadku.

Udziel pomocy poszkodowanemu, jeśli jesteś świadkiem wypadku

Udziel pomocy poszkodowanemu, jeśli jesteś świadkiem wypadku. Photo by Mattias Olsson on Unsplash

Uwaga: Do obowiązków świadka wypadku należy udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym, zawiadomienie odpowiednich służb ratunkowych oraz odpowiednie zabezpieczenia miejsca wypadku, tak aby ostrzec innych uczestników ruchu.

10. Miej zawsze przy sobie dokument tożsamości.

Jako świadek lub uczestnik wypadku na stoku, zobowiązany jesteś do podania swoich danych osobowych.


Teraz już dobrze znasz wszystkie 10 zasad obowiązujących na stoku! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przywdziać narciarskie lub snowboardowe buty i oddać się białemu szaleństwu. Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

Co można robić w Zakopanem po nartach?

Narty z dzieckiem – co warto wiedzieć

Jazda na nartach dla dorosłych – jak się przygotować?

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert

i cen wczasów.