Tajlandia to egzotyczny kierunek, o którym marzy niejeden miłośnik dalekich podróży. Warto jednak pamiętać, że chociaż panuje tam wyjątkowo przyjazny klimat, to nie każdy termin sprzyja odwiedzeniu tego tropikalnego kraju. Sprawdź, kiedy jechać do Tajlandii!

Kiedy jechać do Tajlandii - najlepiej zimą

Kiedy jechać do Tajlandii? – najlepiej zimą!

Pogoda w Tajlandii

Tajlandia to tropikalny kraj, w którym przez cały rok jest ciepło. Mimo to pogoda w tej części świata bywa też wyjątkowo zmienna i kapryśna. Poza okresem od maja do października, kiedy występuje tu pora deszczowa, pogoda w poszczególnych regionach Tajlandii także się od siebie różni. Co ciekawe, im dalej na południe, tym większe prawdopodobieństwo występowania opadów. Na tamtejsze zróżnicowane warunki pogodowe w głównej mierze wpływ mają dwa monsuny, a mianowicie północno-wschodni na północy kraju oraz południowo-zachodni na południu.

Północna część Tajlandii

W wyniku oddziaływania monsunu północno-wschodniego na północy Tajlandii mamy do czynienia z klimatem tropikalnych lasów deszczowych. Najlepszym czasem na odwiedzenie tej części Tajlandii z regionem Chiang Mai na czele jest okres między listopadem a lutym.

Temperatura utrzymuje się wtedy na poziomie około 30 °C, a opady są niewielkie. Pamiętaj jednak, żeby zabrać ze sobą również cieplejsze ubrania, gdyż wieczory mogą być dużo chłodniejsze. Pora deszczowa w tej części Tajlandii trwa od czerwca do października. Najwyższych temperatur możesz natomiast spodziewać się w okresie od marca do maja.

Świątynie na terenie parku Narodowego Doi Inthanon, niedaleko Chiang Mai

Świątynie na terenie parku Narodowego Doi Inthanon, niedaleko Chiang Mai. Photo by Bharath Mohan on Unsplash.

Bangkok

Jeżeli marzy Ci się podróż do Bangkoku lub innych regionów należących do centralnej części Tajlandii, to również w tym przypadku najlepszym terminem podróży jest grudzień oraz styczeń. Planując wycieczkę w tamte rejony warto także wiedzieć, że we wrześniu w Bangkoku często mają miejsce ulewne deszcze.

Pływający targ w Bangkoku

Pływający targ w Bangkoku

Południowa część Tajlandii

Najlepszy termin na odwiedzenie południowej części kraju, m.in. prowincji Krabi z Koh Phi Phi oraz innych południowych wysp Tajlandii, jest okres między listopadem a lutym. Pora deszczowa zaczyna się tutaj w maju i trwa aż do października, a na dalekim południu nawet do stycznia. Warto wiedzieć, że w czasie pory deszczowej najlepsza pogoda panuje na wyspie Koh Samui, gdzie opady są dużo mniejsze niż w pozostałej części Tajlandii.

Wyspy Koh Samui, Koh Phangan oraz Koh Tao warto odwiedzić w styczniu, lutym lub w marcu, kiedy to panują najlepsze warunki atmosferyczne. Od marca do maja na południu Tajlandii jest wyjątkowo sucho i gorąco. Temperatury w tym okresie utrzymują się na poziomie 35 – 38 °C.

Railay Beach, prowincja Krabi

Railay Beach, prowincja Krabi

Warunki w czasie pory deszczowej

Jak już wspomnieliśmy pora deszczowa w Tajlandii występuje między majem a październikiem. W tym czasie opady występują dużo częściej i są bardziej ulewne. Jednak mimo deszczowej aury temperatury nadal utrzymują się na poziomie 30 °C. Co ciekawe, także w tym terminie można spotkać w Tajlandii turystów. Pamiętaj jednak, że pogoda w tym czasie szczególnie nie sprzyja podróżom na północ tego kraju.

Kiedy jechać do Tajlandii? Podsumowanie

Reasumując najlepszy czas na odwiedzenie Tajlandii to okres od listopada do lutego. W tym czasie panują przyjemne temperatury, a opady są stosunkowo niewielkie. Planując podróż do Tajlandii miej jednak na uwadze to, jaki region chcesz odwiedzić.

Co ciekawe, wśród amatorów wycieczek do Tajlandii można znaleźć takich, którzy odwiedzają ten niezwykły kraj tylko w porze deszczowej. Co prawda muszą liczyć się z ulewnymi opadami, jednak to właśnie wtedy mają szansę na zwiedzanie tego Tajlandii z dala od tłumu turystów.


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

6 rzeczy, o których warto wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii!

6 najpiękniejszych wysp w Tajlandii. Sprawdź, która jest dla Ciebie!

Medytacja w Tajlandii

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert

i cen wczasów.