Mieszkańcy RPA borykają się z coraz większymi problemami związanymi z niedoborem słodkiej wody. Sytuacja ta zmusiła lokalne władze do wprowadzenia restrykcji, które dotykają nie tylko mieszkańców kraju, ale także turystów przyjeżdżających tu na wakacje. Sprawdź, o czym musisz wiedzieć planując podróż do Kapsztadu!

Sytuacja w RPA jest bardzo poważna i już kilka miesięcy temu zmusiła władze do podjęcia działań mających na celu zmniejszenie zużycia wody. Mieszkańcy Kapsztadu musieli dostosować się do restrykcyjnych przepisów, które mają zagwarantować maksymalną oszczędność słodkiej wody. Mimo starań władz, ograniczenia te coraz bardziej uderzają w wypoczywających w Kapsztadzie turystów.

Pamiętaj, że jako turysta przyczyniasz się do większego zużycia wody w Kapsztadzie

Pamiętaj, że jako turysta przyczyniasz się do większego zużycia wody w Kapsztadzie

O czym musisz wiedzieć planując podróż do Kapsztadu w najbliższym czasie

Od 1 lutego wymogi dotyczące zużycia wody zostały ponownie zaostrzone. Od początku miesiąca każdy może zużyć maksymalnie do 50 litrów na osobę dziennie (to mniej niż połowa średniej w Europie Zachodniej). Mimo wprowadzonych obostrzeń, sytuacja wygląda tragicznie. Władze prognozują, że 21 kwietnia będzie „dniem zero”, którego to prawdopodobnie zabraknie wody w kranach.

W prywatnych domach baseny są puste, ogrody suche, a woda w toalecie spłukiwana jest raz dziennie za pomocą brudnej wody.

Hotele zachęcają turystów do oszczędności zużywanej wody. Goście mogą brać jedynie dwuminutowe prysznice o określonych porach, w toaletach umieszczane są płyny do dezynfekcji rąk, a ręczniki są wymieniane znacznie rzadziej. Pola golfowe i ogrody nie są nawadniane, a baseny są puste. Rada miejska Kapsztadu apeluje także o zmniejszenie ciśnienia wody w kranach.

Najgorsza od 100 lat susza w RPA

Najgorsza od 100 lat susza w RPA

Jak możesz ograniczyć zużycie wody przebywając w Kapsztadzie

Jeśli nie możesz zmienić swoich planów dotyczących podróży do Kapsztadu, zastosuj się do poniższych rad, które chociaż w małym stopniu ograniczą zużycie wody:

1. Dowiedz się czy hotel, w którym będziesz mieszkał, stosuje się do zaleceń związanych z ograniczeniem zużycia wody. Napisz do hotelu maila lub zadzwoń wcześniej i dowiedz się, czy faktycznie coś w tym kierunku robią.

2. Nie wymieniaj codziennie ręczników i prześcieradeł!

3. Spakuj środek dezynfekujący, aby nie marnować wody, myjąc ręce po toalecie.

4. Jeśli tylko możesz, powstrzymaj się od spuszczania wody w toalecie. Za każdym razem, gdy ktoś spuszcza wodę, zużywa ok. 13,5 litra wody! Najlepiej stosuj się do zasady spuszczania wody raz dziennie.

5. Potrzebujesz zrobić pranie? Wstrzymaj się z tym do momentu aż opuścisz Kapsztad. Możesz je zrobić będąc na safari, gdzie nie musisz się tak martwić o zużycie wody.


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

Pingwiny w Afryce? Witamy na Boulders Beach!

Garden Route w RPA

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert i cen wczasów.