Podróżując po świecie poznajemy inne kultury, podziwiamy zapierające dech w piersiach krajobrazy i rozkoszujemy się bliskością natury. Bywa, że pochłonięci celebrowaniem naszych wakacji zapominamy, że pewne pozornie nic nie znaczące zachowania czy przyzwyczajenia mogą wywierać negatywny wpływ na środowisko. Czy wiesz jak w prosty sposób sprawić, żeby Twoje wakacje były bardziej „zielone”? Dowiedz się, jak zostać odpowiedzialnym i świadomym turystą! Poznaj 5 sposobów, aby Twój urlop był bardziej eko.

Co zrobić, aby stać się odpowiedzialnym i świadomym turystą?

Pamiętaj, że podróżując po świecie, możesz mieć pozytywny wpływ na odwiedzane miejsca. Wystarczy, że choć w małym stopniu przyczynisz się do redukcji ilości produkowanych śmieci lub zużyjesz mniej energii. Poniżej przedstawiamy sposoby na najczęstsze grzechy turysty względem środowiska.

Co zrobić, aby Twój urlop był bardziej eko?

1. Unikaj korzystania z plastikowych słomek i kubków

Jeśli kiedykolwiek byłeś na wczasach all inclusive, to dobrze wiesz jakie ilości plastiku są zużywane w hotelach. Co można zrobić, skoro drinki przy basenie podawane są wyłącznie w plastikowych kubeczkach?

Jest na to sposób! Wystarczy, że przed wyjazdem na wakacje zaopatrzysz się w zwykły kubek termiczny. Ma on nie tylko większą pojemność niż plastikowy kubeczek, dzięki czemu drink wystarczy na dłużej, to jeszcze utrzymuje optymalną temperaturę zamówionego napoju. Rozwiązanie to z powodzeniem stosują turyści z innych krajów, zatem to z całą pewnością sprawdzony sposób!

Unikaj plastikowych słomek i kubków - pij drinka w.... kubku termicznym

Unikaj plastikowych słomek i kubków – pij drinka w…. kubku termicznym

Przy takim praktycznym rozwiązaniu na nic zda Ci się też plastikowa rurka, która uniemożliwi tylko szczelne zamknięcie kubka. W ten oto łatwy sposób oszczędzasz naprawdę dużą ilość niepotrzebnego plastiku!

2. Nie wymieniaj bez potrzeby ręczników oraz pościeli

Każdy lubi czasem poczuć odrobinę luksusu… jednak, czy jego synonimem musi być codziennie wymieniana pościel oraz ręczniki? Niekoniecznie! Pamiętaj, że wymiana poszewek i ręczników to kolejna pralka zużywająca energię i wodę.

Nie wymieniaj zbyt często ręczników oraz pościeli

Nie wymieniaj zbyt często ręczników oraz pościeli

Coraz więcej hoteli zachęca swoich gości do rzadszej wymiany ręczników. Jeśli nie wymaga on prania, należy pozostawić go na wieszaku, jeśli zostanie rzucony na podłogę, pracownicy hotelu zabiorą go i zostawią świeży.

Jeśli i Ty chcesz choć w małym stopniu przyczynić się do zmniejszenia ilości zużywanej energii, nie wymieniaj zbyt często i bez potrzeby ręczników oraz pościeli!

3. Oszczędzaj energię elektryczną

Jednym z większych „grzechów” turystów jest pozostawianie w pokoju karty umożliwiającej ciągłe działanie klimatyzacji. Owszem miło jest wrócić do pomieszczenia, w którym panuje przyjemny chłodek, jednak czy rzeczywiście jest to konieczne?

Pomyśl, ile energii zużywa klimatyzacja działająca cały dzień, wtedy, kiedy nie ma Cię w pokoju! Przy okazji – czy na pewno chcesz zafundować sobie szok termiczny, a w efekcie może nawet przeziębienie?

Nie zostawiaj działającej klimatyzacji po wyjściu z pokoju hotelowego

Nie zostawiaj działającej klimatyzacji po wyjściu z pokoju hotelowego

4. Nie marnuj jedzenia

Ilość jedzenia dostępna w ramach oferty all inclusive jest często powalająca! Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z ilością jedzenia, które nakładasz na talerz. Lepiej kolejny raz podejść do bufetu po dokładkę niż wyrzucać nieskonsumowaną żywność.

Nie nakładaj zbyt dużo jedzenia na talerz. Unikniesz w ten sposób marnowania żywności.

Nie nakładaj zbyt dużo jedzenia na talerz. Unikniesz w ten sposób marnowania żywności.

Przyczynianie się do marnotrawienia jedzenia, zwłaszcza w krajach, którym nieobcy jest temat głodu, jest nie tylko nieekologiczne, ale i nieetyczne.

Jeśli będziesz korzystał z bufetu z umiarem, nie tylko Twoja waga Ci za to podziękuje. Miej na uwadze, że w ten sposób nie przyczynisz się do marnowania żywności.

5. Kupuj lokalne produkty i korzystaj z lokalnych usług

Zachęcamy gorąco do odwiedzenia lokalnych restauracji, barów i kawiarni. Posiłki serwowane w hotelach w ramach all inclusive często bazują na produktach importowanych, które nie spotykane są w danym regionie. Kosztowanie lokalnych specjałów, nie tylko może przyczynić się do ograniczenia  transportu nadmiernie importowanych produktów, ale także da Ci niepowtarzalną możliwość poznania zakątków świata także „od kuchni”.

Skorzystaj z niepowtarzalnej okazji poznania zakątków świata także od kuchni

Skorzystaj z niepowtarzalnej okazji poznania zakątków świata także od kuchni

Jeśli chcesz być bardziej eko także na wakacjach, unikaj tandetnych, produkowanych setki kilometrów od miejsca Twojego wypoczynku pamiątek. Kupując je od lokalnych rzemieślników przyczyniasz się do rozwoju lokalnej gospodarki, co pomaga w zrównoważonym rozwoju turystyki.


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

Jak podróżować ekologicznie?

Ogromne morze plastiku na Karaibach!

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert i cen wczasów.