Tajlandzkie służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas morskich kąpieli. W turystycznym kurorcie Samila na południu Tajlandii, tylko w styczniu, aż 23 osoby wymagały hospitalizacji po spotkaniu z parzydełkowcem przypominającym wyglądem meduzę. Czy inwazja żeglarzy portugalskich w Tajlandii może sparaliżować turystykę w tym kraju?

Inwazja żeglarzy portugalskich w Tajlandii. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

Inwazja żeglarzy portugalskich w Tajlandii. Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

Służby ogłosiły alarm w związku z pojawieniem się żeglarza portugalskiego na plaży kurortu Samila na południu Tajlandii, około 1000 kilometrów od stolicy Bangkoku. Aż 23 osoby, które miały styczność z parzydełkowcem, wymagały pomocy lekarskiej.

Środki strożności

Pamiętaj, aby korzystając z plaży zachować szczególną ostrożność i unikać kontaktu nawet z pozornie martwymi, wyrzuconymi na plażę osobnikami. Jeśli mimo to zetkniesz się z trującym jadem żeglarza portugalskiego, natychmiast przemyj to miejsce ciepłą wodą przez co najmniej 30 sekund.

Będąc nieostrożnym, możesz na długo zapamiętać spotkanie z tym przepięknym parzydełkowcem. Bezpośredni kontakt grozi rozległymi i bolesnymi oparzeniami skóry, drętwieniem kończyn a nawet niewydolnością oddechową. W skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.

Żeglarz portugalski (Physalia physalis) zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznemu pęcherzowi, zakończonemu małym żagielkowatym grzebieniem. Zwierzęta te żyją w koloniach współzależnych od siebie polipów, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać, tylko są uzależnione od wiatru i prądów morskich. Występują w ciepłych wodach morskich, z roku na rok coraz częściej pojawiają się w tropikalnych destynacjach popularnych wśród turystów.

Apelujemy do wszystkich wypoczywających w Tajlandii o rozwagę! Miejcie oczy otwarte i unikajcie tych morskich stworzeń!


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

Jedna z najpiękniejszych wysp świata zostanie zamknięta dla turystów?

6 rzeczy, o których warto wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii!

Kiedy jechać do Tajlandii? Sprawdź koniecznie przed podróżą!

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert i cen wczasów.