Majorka od wielu lat jest jedną z najpopularniejszych destynacji wakacyjnych Europy, co sprawia, że z roku na rok odwiedza ją coraz więcej spragnionych wypoczynku turystów. Niestety taka masowa turystyka ma bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne wyspy oraz na komfort życia jej mieszkańców. Władze Majorki, chcąc przeciwdziałać degradacji środowiska, postanowiły wprowadzić w życie nową regulację strefową, która drastycznie zmniejszy liczbę dostępnych miejsc noclegowych dla przyjezdnych. Na czym polega nowa regulacja i czy oznacza ona koniec masowej turystyki na Majorce? Koniecznie sprawdź przed wyjazdem na tą największą wyspę w archipelagu Balearów!

Czy to koniec masowej turystyki na Majorce?

Czy to koniec masowej turystyki na Majorce?

Ponad 10 milionów turystów!

Tylko w 2017 roku swoje wczasy, na zaledwie 3640 km2 Majorki, spędziło ponad 10 milionów turystów! Ta imponująca liczba przyjezdnych wywołała protesty mieszkańców wyspy, którzy nie chcą już masowego napływu gości. Aby powstrzymać falę turystów, miejscowe władze podjęły decyzję o radyklanym zmniejszeniu dostępnej liczby miejsc noclegowych na Majorce. Do tej pory oficjalnie wydano 600 tys. licencji, natomiast liczba ta ma zostać zredukowana do 435 tys.

Co to oznacza dla turystów? Przede wszystkim to koniec masowej turystyki na Majorce. Prawdopodobnie jadąc tam w przyszłości będziesz musiał się liczyć z wyższymi kosztami zakwaterowania.

Ochrona strefy przybrzeżnej Majorki

Latem tego roku wcielony zostanie w życie także nowy plan zagospodarowania przestrzennego wyspy. Wprowadzone zmiany mają za zadanie odciążyć strefy przybrzeżne, w których zarejestrowano zbyt duże natężenie ruchu.

Co to oznacza dla turystów? W przyszłości około jedna trzecia wyspy stanie się strefą zieloną, w której przyjezdni nie znajdą hoteli ani ośrodków wypoczynkowych.

Wprowadzane zmiany mają za zadanie dodatkowo zaktywizować i uatrakcyjnić obszary wiejskie wyspy. W przyszłości turyści kierowani będą właśnie do tzw. „stref nienasyconych”, które nadal mają duży potencjał rozwoju.

Ochrona środowiska naturalnego Majorki

Nowe przepisy regulować będą także ilość turystów, która będzie mogła wypoczywać w tak zwanych „strefach nasyconych”. Nowe obiekty noclegowe, znajdujące się w najbardziej popularnych regionach wyspy, będą otrzymywać tylko jedną licencję rocznie na okres do 60 dni. Poza tym okresem właściciel obiektu nie będzie mógł przyjmować gości.

Jedynie stolica Palma de Mallorca nie została na tą chwilę uwzględniona w nowych przepisach. Tutaj decyzję podejmie rada miasta, która do tej pory nie opowiedziała się za regulacją strefową wyspy.


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

Przepełniona Majorka 2017

5 najpiękniejszych plaż na Majorce

Majorka – który region wybrać? Porównanie 6 kurortów na południu wyspy!

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert i cen wczasów.