Już w najbliższy weekend, w nocy z 24.03.2018 (sobota) na 25.03.2018 (niedziela), czeka nas zmiana czasu na letni. Tym razem przesuwamy zegar do przodu, przez co noc będzie niestety o godzinę „krótsza”.

Zmiana czasu na letni już w ten weekend. Photo by Sonja Langford on Unsplash

Zmiana czasu na letni już w ten weekend. Photo by Sonja Langford on Unsplash.

Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu letniego w Unii Europejskiej odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę marca o godzinie 2 w nocy.

W tym roku zegarki przestawiamy już w najbliższy weekend, w nocy z soboty na niedzielę. O godzinie 2 w nocy zegary przesuwane są o godzinę do przodu. Ta aktualizacja czasu to niestety „krótsza” noc, ale z drugiej strony „dłuższy” dzień.

Zmiana czasu na letni funkcjonuje od wielu lat ze względu na teoretycznie lepsze wykorzystanie światła dziennego oraz większą oszczędność energii. W praktyce opłacalne to może być jednak tylko w krajach, w których latem dni są dużo dłuższe niż zimą.

Czy zmiana czasu jest konieczna?

Dyskusja na temat zniesienia zmiany czasu trwa już od lat, jednak w tym roku wreszcie Unia Europejska podjęła się uregulowania tej kwestii. Specjalnie wyznaczona grupa robocza ds. zniesienia zmiany czasu ma przeprowadzić ocenę jej wpływu na nasze zdrowie. Jeśli ich analiza wykaże niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie, być może dyrektywa UE z 2001 r. regulująca kwestię czasu letniego, zostanie zmieniona.

Ręczna oraz automatyczna zmiana czasu na letni

Zmiana czasu wiąże się niestety często z niepożądanym stresem i zaburzeniem rytmu biologicznego organizmu. Co zrobić, aby zniwelować ten problem i mieć pewność, że urządzenia elektroniczne oraz zegarki nie wprowadzą Cię z samego rana w błąd?

O urządzenia sterowane radiowo oraz telewizory nie musisz się martwić. Godzina w nich zostanie zaktualizowana automatycznie.

Pamiętaj jednak o zwykłych zegarkach analogowych. Urządzenia te bez aktualizacji godziny, mogą wprowadzić niemałe zamieszanie w poniedziałkowy poranek, kiedy to zwykle jesteś w niedoczasie.

W przypadku smartfonów zmiana czasu zachodzi automatycznie, pod warunkiem, że masz w nim oznaczoną odpowiednią funkcję. Możesz to sprawdzić, korzystając z następującej ścieżki:

iPhone: Ustawienia, wybierz „Ogólne”, a następnie „Data i godzina”, „Ustawienia automatyczne”.

Windows Phone: Otwórz ustawienia, wybierz „Data i godzina”, a następnie „Czas”, aktywuj „Automatyczna zmiana czasu”.

Android: Otwórz ustawienia, wybierz „Data i godzina”, włącz „Automatyczną datę / godzinę”.


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

Wkrótce zmiana czasu na zimowy 2017 – czyżby już ostatni raz?

Co robić w weekend – okolice Warszawy

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert i cen wczasów.