Planujesz dłuższą podróż samochodem? Powinieneś ją w takim razie wcześniej zaplanować! I nie chodzi tu jedynie o pakowanie. Znużenie, senność i autostradowa hipnoza to dość powszechne symptomy zmęczenia organizmu, który nie został odpowiednio przygotowany do wymagającej trasy. Mając to na uwadze, powinieneś uprzednio podjąć kroki, które Ci to umożliwią. Sprawdź, jak pozostać fit w czasie podróży autem.

1. Zregeneruj siły przed podróżą

Jak pozostać fit w czasie podróży autem? Przede wszystkim pomyśl o regeneracji jeszcze przed podróżą, a nie po dotarciu do celu. Zaplanuj co najmniej 7 godzin snu przez dwie kolejne noce przed podróżą, aby zgromadzić odpowiednie rezerwy energii. Warto też tak zaplanować podróż, aby uniknąć jazdy pomiędzy 1 a 3 po południu. W tym czasie temperatura naszego ciała jest nieco niższa i może dopaść Cię senność.

Pamiętaj o regeneracji przed podróżą. Photo by bruce mars on Unsplash

Pamiętaj o regeneracji przed podróżą. Photo by bruce mars on Unsplash

2. Zadbaj o właściwe przekąski na drogę

Przygotowanie różnorodnych, zdrowych i bogatych w wartości odżywcze przekąsek zapewni Ci energię i dobre samopoczucie w czasie podróży.

Warto zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju owoce, w formie łatwej do szybkiego skonsumowania. Możesz zjeść je same lub w towarzystwie jogurtu naturalnego. Koniecznie unikaj słodkich jogurtów owocowych, które dostarczą Ci mega dawkę cukru, po której możesz doświadczyć zjazdu energetycznego i senności.

Kolejną odżywczą przekąską będą świeże warzywa, które dla urozmaicenia możesz spożyć z domowym dipem lub hummusem. Do tego warto zabrać ze sobą niesolone orzeszki lub domowe batony muesli.

Zabierz ze sobą pożywne przekąski. Photo by Vitchakorn Koonyosying on Unsplash

Zabierz ze sobą pożywne przekąski. Photo by Vitchakorn Koonyosying on Unsplash

3. Znajdź czas na ciepły posiłek

Zjedzenie nawet całego stosu marchewek czy orzeszków nie zapewni Ci jednak sytości na całą podróż. Uwzględnij co jakiś czas dłuższy postój, w czasie którego zjedz porządny, gorący posiłek.

Nie polecamy fast-foodów i stacji benzynowych, na których raczej nie uświadczysz wartościowego odżywczo posiłku. Poza tym po tłustym i pełnym prostych węglowodanów jedzeniu, nie będziesz się czuł optymalnie, marząc raczej o poobiedniej drzemce, a nie o dalszej trasie.

Lepiej skorzystaj z usług przydrożnej restauracji lub baru, w którym serwowane są grillowane potrawy. Lekki posiłek składający się z mięsa, ryby lub warzyw z dużą ilością świeżej zieleniny zapewni Ci sytość i dobre samopoczucie na dalszą część podróży.

Zatrzymaj się na ciepły posiłek. Photo by Vitchakorn Koonyosying on Unsplash

Zatrzymaj się na ciepły posiłek. Photo by Vitchakorn Koonyosying on Unsplash

4. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu

Spakuj na drogę optymalną ilość wody. Właściwe nawodnienie pozwoli zachować Ci energię i dobre samopoczucie w czasie podróży.

Unikaj słodkich napojów gazowanych, za pomocą których dostarczasz organizmowi bardzo duże ilości prostych węglowodanów. Tak jak w przypadku słodkich przekąsek, zaraz po wypiciu słodzonego napoju możesz mieć chwilowo więcej energii, nieuchronnie jednak w końcu dopadnie Cię uczucie zmęczenia i potrzeby dostarczenia większej ilości cukru.

Pamiętaj o właściwym nawodnieniu. Photo by Francesca Hotchin on Unsplash

Pamiętaj o właściwym nawodnieniu. Photo by Francesca Hotchin on Unsplash

5. Zaplanuj odpowiednio częste przystanki

Jedną ważniejszych rzeczy w czasie długiej podróży, jest postój co około 2 godziny. Wyjście z samochodu i rozprostowanie nóg to kluczowa sprawa konieczna do zachowania dobrego krążenia, uniknięcia przykurczów mięśni, bólu odcinka lędźwiowego, ramion i szyi a także ogólnego dobrego samopoczucia.

Czas poświęcony na postój możesz wykorzystać na chwilową regenerację, zjedzenie posiłku lub zwiedzanie interesujących miejsc, które i tak mijasz po drodze.

Pamiętaj o odpowiednio częstych przystankach

Pamiętaj o odpowiednio częstych przystankach

6. Dbaj o odpowiednią postawę w samochodzie

Upewnij się jeszcze na początku podróży, że Twoje siedzenie jest właściwie ustawione i zapewnia odpowiedni komfort. Jeśli tylko poczujesz, że dopada Cię zmęczenie i wpadasz w „trans”, weź głęboki oddech i spróbuj się z niego otrząsnąć. Jeśli ten zabieg nie pomaga, zatrzymaj się, rozruszaj ramiona, rozciągnij szyję, zrób kilka przysiadów i dopiero w wtedy wsiądź z powrotem do samochodu.

Dbaj o odpowiednią postawę w samochodzie. Photo by why kei on Unsplash

Dbaj o odpowiednią postawę w samochodzie. Photo by why kei on Unsplash

7. Zapewnij odpowiednią rozrywkę pasażerom

Jak pozostać fit w czasie podróży autem i nie zwariować? Długie podróże – zwłaszcza z dziećmi – często kończą się narzekaniem, krzykami czy o zgrozo kłótnią. Tego rodzaju sytuacje jeszcze potęgują zmęczenie kierowcy, dlatego warto zawczasu tego uniknąć.

Upewnij się, że dzieci będą miały zapewnioną rozrywkę na czas podróży. Możesz spakować im książki, zabawki, zajmować zagadkami i innymi rozrywkami, które pomogą w zabiciu czasu. Gry takie jak „znajdź tablicę rejestracyjną” lub „wymyśl słowo na ostatnią literę poprzedniego wyrazu” doskonale nadają się do wzajemnej zabawy w czasie drogi.

Upewnij się, że dzieci będą miały zapewnioną rozrywkę na czas podróży. Photo by Jake Hawkes on Unsplash

Upewnij się, że dzieci będą miały zapewnioną rozrywkę na czas podróży. Photo by Jake Hawkes on Unsplash

8. Zadbaj o rozrywkę dla mózgu

Dobra muzyka, audiobook z ciekawą książką czy podcast na interesujący Cię temat to doskonały sposób na utrzymanie mózgu w aktywności w czasie podróży. Słuchanie audiobooka zapewni wszystkim dobrą rozrywkę, nie wywołując przy okazji niebezpiecznego rozproszenia u kierowcy.

Zadbaj o rozrywkę dla mózgu. Photo by Igor Starkov on Unsplash

Zadbaj o rozrywkę dla mózgu. Photo by Igor Starkov on Unsplash

9. Nie zapomnij o swoim treningu

Nie siedź w aucie nieruchomo jak kłoda! Co prawda nie jest to odpowiednik godzinnego treningu cardio, ale siedząc tyle godzin w samochodzie możesz co jakiś czas wciągnąć brzuch i spinać pośladki, tak aby poczuć pracę swoich mięśni 😊.


Już dobrze wiesz jak pozostać fit w czasie podróży autem. Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

5 sposobów, aby Twój urlop był bardziej eko

Jak podróżować ekologicznie?

Hałdy śmieci nie tylko na Bali, czyli 5 destynacji z problemami ekologicznymi

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert i cen wczasów.