Wyprawa samochodem po Stanach Zjednoczonych to stary dobry klasyk wśród podróży na 4 kółkach. Jest to marzenie niejednego, rządnego przygód i przepięknych widoków podróżnika. Jeśli jesteś jednym z nich, to koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami, jak zaplanować podróż po USA.

1. Weź pod uwagę warunki atmosferyczne!

W różnych częściach USA warunki pogodowe są często ekstremalne różne. I tak na przykład w górach, w Parku Narodowym Yosemite lub w kanionach w stanie Utah, jeszcze w czerwcu możesz natrafić na śnieg. Natomiast na pustyniach Arizony i w Dolinie Śmierci w czerwcu temperatura powietrza jest już tak wysoka, że pocisz się nawet stojąc w miejscu. Planując podróż przez Stany Zjednoczone, musisz uwzględnić zmieniające się, w zależności od lokalizacji, warunki pogodowe.

Jak zaplanować podróż po USA - weź pod uwagw warunki atmosferyczne. Photo by Fabien Bazanegue on Unsplash

Jak zaplanować podróż po USA – weź pod uwagw warunki atmosferyczne. Photo by Fabien Bazanegue on Unsplash

Poza tym warto w trakcie podróży, zwłaszcza jeśli wybierasz się w góry, na bieżąco monitorować prognozy pogody. Ulewne opady deszczu, w miejscach o kiepskiej infrastrukturze drogowej, mogą znacznie utrudnić dalszą podróż.

2. Odpowiednio wcześnie zarezerwuj lot i samochód!

Zastanawiasz się kiedy i jak zaplanować podróż po USA? Optymalny czas na rezerwację biletów i samochodu to 6 miesięcy przed rozpoczęciem podróży.

Warto przed wyjazdem rozważyć także opcję tzw. aranżowanych usług turystycznych. Są to usługi oferowane przez internetowe lub stacjonarne biura podróży, które są pośrednikiem przy zakupie biletów lotniczych oraz wynajmu samochodu. Jeśli zarezerwujesz lot i samochód w pakiecie, możesz skorzystać z unijnej polityki turystyki zorganizowanej. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zaletami takiego rozwiązania jest m.in. możliwość dochodzenia roszczeń w przypadku wadliwej usługi, odstąpienia klienta od umowy oraz system ochrony na wypadek niewypłacalności organizatora.

Proponowane rozwiązanie nie ma niestety zastosowania do samodzielnie kupowanych produktów, takich jak sam przelot czy pokój hotelowy. Podlegają one pod inne przepisy UE, np. dyrektywę o prawach konsumenckich lub przepisy o prawach pasażera lotniczego.

3. Pamiętaj o ubezpieczeniu podróżnym!

Przed każdą podróżą zagraniczną warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie, także wypożyczanego samochodu. Tym bardziej wybierając się do USA, gdzie często samochody objęte są ubezpieczeniem OC jedynie do kwoty 5000 USD. Z tego też względu lepiej wykupić kompleksową polisę z uwzględnieniem ubezpieczenia od kradzieży.

Zakupu polisy najlepiej dokonać jeszcze przed wyjazdem przez internet, gdyż zazwyczaj jest to korzystniejsze finansowo.

4. Zarezerwuj choć pierwszy hotel na trasie swojej podróży!

Bez względu na to, czy planujesz spontaniczny roadtrip po Stanach, czy wolisz mieć wszystko zaplanowane i uporządkowane, koniecznie zarezerwuj choć hotel na pierwszą noc. Pomyśl czy po 2 godzinach oczekiwania na lotnisku przed odlotem oraz 13 godzinach samego lotu, przejściu odprawy, odbiorze bagażu i samochodu będziesz miał jeszcze ochotę szukać noclegu?

Najlepiej zarezerwuj hotel, w którym znajduje się też restauracja. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na szukanie czegoś do jedzenia, będziesz mógł też szybciej zregenerować się po podróży i przyzwyczaić do nowej strefy czasowej.

5. Zainwestuj w pojemnik chłodzący lub torbę termiczną!

W czasie pierwszych zakupów warto zaopatrzyć się w pojemnik chłodzący lub torbę termiczną, które kupisz za niewielkie pieniądze w większości supermarketów. Przydadzą się na pewno w czasie podróży do przechowywania zimnej wody, przekąsek, świeżych owoców itp.

W wielu hotelach i motelach znajdują się automaty do kruszonego lodu, którym możesz napełnić swoją przenośną lodówkę i dzięki temu mieć zawsze pod ręką zimny napój, a także zachować świeżość zakupionych produktów spożywczych

Uwaga: Nie musisz dźwigać całej swojej przenośnej lodówki do maszyny z lodem. W każdym pokoju znajdują się specjalne pojemniki, w których można przynieść lód.

6. Nie planuj zbyt dużo na jeden dzień!

Łatwo nie docenić ogromnych odległości, które trzeba pokonać między interesującymi Cię punktami na mapie Stanów Zjednoczonych. Daleka i monotonna trasa może jednak wywołać zmęczenie i zniechęcić Cię do zwiedzania.

Warto dokładnie zaplanować czas, który zamierzasz spędzić w trasie, żeby dobrze go zrównoważyć z przyjemnościami i wypoczynkiem. Często mniej, znaczy więcej. Lepiej ogranicz listę rzeczy, które chcesz zobaczyć, na rzecz spokojnej i przyjemnej podróży, która pozostanie wspaniałym wspomnieniem.

7. Unikaj autostrad!

Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwe Stany Zjednoczone, unikaj autostrad i wybierz boczne drogi. Podróż ta zajmie Ci zdecydowanie więcej czasu, jednak na pewno bardziej utkwi Ci w pamięci.

Jadąc bocznymi drogami możesz trafić w piękne i nieznane miejsca, spotkać fantastycznych ludzi, a także w spokoju cieszyć się widokami.

8. Poza miastem wyłącz nawigację!

Nawigacja samochodowa jest bardzo pomocna zwłaszcza w dużych miastach. Nie raz wskaże Ci w plątaninie ulic właściwą drogę do hotelu.

Jednak poza miastami warto ją wyłączyć i zaufać starej dobrej mapie drogowej. Dlaczego? Ponieważ nawigacja owszem poprowadzi Cię najszybszą czy najkrótszą trasą, ale nie tą najpiękniejszą!

Poza miastem wyłącz nawigację. Photo by Easton Oliver on Unsplash

Poza miastem wyłącz nawigację. Photo by Easton Oliver on Unsplash

W USA jest wiele malowniczych tras widokowych, o których się nawet nie dowiesz korzystając z nawigacji. Warto zboczyć czasem z trasy i nadrobić kilka czy kilkadziesiąt kilometrów, żeby móc podziwiać piękno natury.

9. Zabierz ze sobą długą palylistę!

Czy wyobrażasz sobie podróż samochodem bez muzyki? Owszem można przez jakiś czas kontemplować ciszę, słuchać odgłów natury i szumu powietrza wpadającego do auta przez otwarte okno. Pytanie tylko, ile jesteś w stanie to znieść. Koniecznie zabierz ze sobą obszerną playlistę, która uprzyjemni Ci godziny spędzone za kółkiem.

10. Unikaj parków narodowych w weekendy!

Parki narodowe to ulubione miejsca na weekendowe wypady Amerykanów. Mieszkańcy okolicznych miast zjeżdżają wtedy licznie na łono natury, przez co raczej nie zaznasz tam spokoju. Jeśli masz taką możliwość, to zaplanuj podróż tak, aby parki narodowe zwiedzać w tygodniu.

W weekendy natomiast warto poświęcić na zwiedzanie miast. W dni wolne od pracy znajdziesz tam dodatkowe atrakcje, tj. festyny czy koncerty, a także zdecydowanie mniejszy ruch niż w tygodniu.

11. Przenocuj w parku narodowym!

Mimo, że nocleg w parku narodowym wiąże się z wyższą ceną, to warto dołożyć te kilka czy kilkanaście dolarów. Nocując na terenie parku, oszczędzasz przede wszystkim czas na dojazd i masz go więcej na zwiedzanie. Będąc jednym z pierwszych na szlaku, możesz w spokoju kontemplować przepiękne widoki i cuda natury.

Uwaga: Pamiętaj, żeby na czas pobytu w parku zaopatrzyć się w swoje zapasy żywności. W różnych parkach, np. w Parku Narodowym Yosemite, możesz mieć problem z zakupem żywności, dlatego warto zawczasu o to zadbać.

12. Nie bój się rozmawiać!

Amerykanie uwielbiają niezobowiązujące rozmowy, tzw. „small talk” i bardzo szybko nawiązują relacje z turystami. Nie musisz się tego obawiać! Mimo, że Twój angielski może nie być tak perfekcyjny jak rdzennego Amerykanina, to taka krótka rozmowa może przerodzić się w sympatyczną znajomość lub dać Ci korzyści w postaci cennych wskazówek na dalszą podróż.

13. Stołuj się w małych restauracjach!

W wielu hotelach i motelach w USA nie ma śniadań wliczonych w cenę, a jeśli są, to niespecjalnie smaczne. Licząc się z tym, że i tak musisz dodatkowo zapłacić za śniadanie, odwiedź lepiej prawdziwą amerykańską restaurację (tzw. „diner”).

Stołuj się w małych restauracjach. Photo by Peter Bond on Unsplash

Stołuj się w małych restauracjach. Photo by Peter Bond on Unsplash

Diner to kwintesencja Ameryki, którą widziałeś zapewne nie raz na filmie lub w telewizji. Tutaj kelnerki w swoich charakterystycznych sukienkach, przechadzają się co jakiś wśród stolików, dolewając klientom z dzbanka kawy. Typowe dla tych miejsc jest też bardzo obszerne menu śniadaniowe. Możesz zamówić kawę, naleśniki, a nawet stek!

14. Nie zapomnij karty kredytowej!

Niezależnie od tego czy jesteś w hotelu, na stacji benzynowej czy w supermarkecie, za wszystko zapłacisz kartą.

Uwaga: Wiele wypożyczalni samochodów nie wyda Ci samochodu bez karty kredytowej!

15. Idealna trasa po Stanach dla początkujących

Jeśli wybierasz się do Stanów Zjednoczonych pierwszy raz, to polecamy naszą propozycję optymalnej trasy dla początkujących. Aby zrealizować cały plan, powinieneś zaplanować około 3 do 4 tygodni podróży.

Nasz propozycja jest następująca: San Francisco Autostrada nr 1 (Pacific Coast Highway) -> Los Angeles -> Park Narodowy Joshua Tree -> kawałek klasycznej trasy Route 66 -> Wielki Kanion Kolorado -> miasto Page w Arizonie (Kanion Antylopy i podkowa zakrętu rzeki Kolorado w Arizonie, tzw. Horseshoe Bend) -> Monument Valley -> Park Narodowy Arches -> Park Narodowy Bryce Canyon -> Las Vegas -> Park stanowy Valley of Fire -> Dolina Śmierci -> Park Narodowy Yosemite -> San Francisco.


Już chyba wiesz, jak zaplanować podróż po USA. Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

9 wskazówek jak pozostać fit w czasie podróży autem

Wielki Kanion Kolorado – platforma Skywalk

USA okiem programisty – sprawdź, co zobaczyć na zachodzie USA!

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert i cen wczasów.